Bělorusko obecně


Rozloha: 207 600 km2
Počet obyvtel: 9 465 000
Hustota zalidnění: 46/km2
Úřední jazyk: běloruština, ruština
Národnost: Bělorusové (84%), Rusové (8%), Poláci (3%)
Náboženství: 70 % křesťanství (z toho 56% pravoslaví)
Nejvyšší vrchol:  Dziaržynskaja hara (hora Dzeržinského) 345 m.n.m.
Hlavní město: Minsk
Státní zřízení: prezidentská republika
Hymna: My Belarusy (My Bělorusové)
Měna: Běloruský rubl
Časová zóna: Utc +3

Přírodní podmínky

Bělorusko na západě hraničí s Polskem, na severu s Litvou a Lotyšskem, na východě s Ruskem (se kterým má i nejdelší hranice) a na jihu s Ukrajinou. Je to nížinná země, což jasně dokazuje i její nejvyšší hora, která má pouhých tři sta padesát metrů. Nejvýznamnější řeky jsou Dněpr, Němen a Západní Dvina. Mezi charakteristické znaky země patří mokřiny a bažiny. V Bělorusku je více než deset tisíc jezer (největší Narač má téměř osmdesát kilometrů čtverečních) a povodí zdejších řek má přes padesát tisíc kilometrů. Průměrná roční teplota je kolem čtyřech stupňů na západě a sedmi stupňů na východě. Země leží na pomezí kontinentálního a přímořského klimatu.

Hospodářství

Během éry SSSR Bělorusko patřilo k jeho rozvinutějším státům. Po rozpadu začalo prožívat silné hospodářské problémy, které se podařilo zastavit až kolem roku 1996. V zemi nedošlo ke klasické transformaci ekonomiky, ačkoliv zde existuje soukromý sektor, ten státní stále vytváří přibližně tři čtvrtiny oficiálního hrubého národního produktu – pouze ve službách je převaha soukromníků. Oficiálně zde téměř neexistuje nezaměstnanost, podle nezávislých zdrojů reálně bez práce může být i kolem dvou desítek procent populace. V zemi, na rozdíl od většiny vyspělých ekonomik, pracuje přibližně stejný počet lidí ve službách jako v průmyslu. V exportu největší roli hrají strojírenské výrobky. Největším obchodním partnerem země je Rusko. Zemi dlouhodobě sužuje vysoká inflace.

Politické zřízení

Bělorusko je prezidentskou republikou, kde sice oficiálně se pravidelně pořádají volby, ale o jejich transparentnosti existují velmi silné pochyby. Podle obecného mínění je tento stát řízen autoritářsky, veškerá moc je koncentrována v rukou prezidenta Alexandra Lukašenka. Vývoj země ovlivňuje svými dekrety a také možností vyhlašovat referenda. Parlament je dvoukomorový, jeho vliv na aktuální situaci v zemi je téměř nulový – je považován za jeden z instrumentů Lukašenkovy politiky.

5 553 x přečteno

Comments are closed.