Rozloha: 30 528 km2
Počet obyvtel: 11 151 495
Hustota zalidnění: 365/km2
Úřední jazyk: francouzsština, němčina, nizozemština
Národnost: 58% Vlámové, 31% Valoni, 2% Italové, 2% Arabové, 1% Francouzi, 1% Holanďani, 1% Němci
Náboženství: 75% katolicismus, 1,5% islám
Nejvyšší hora: Signal de Botrange (695 m.n.m.)
Hlavní město: Brusel
Státní zřízení: monarchie
Hymna: Brabanconne (má tři jazykové verze)
Měna: euro
Časová zóna: Utc +1
Přírodní podmínky:
Belgie se nachází v západní Evropě při pobřeží Severního moře. Na západě hraničí s Francií, na jihu s Lucemburskem, na východě s Německem a na severu s Holandskem. Jedná se o převážně plochou a nížinatou krajinu. Nejvyšší částí je tzv. Horní Belgie, kde se také nachází největší vrchol země Signal de Botrange. Nejdelší belgickou řekou je Šelda, po které následuje Máza a Yser. V zemi nejsou velká přírodní jezera. V Belgii je příjemné oceanické podnebí, průměrná roční teplota je kolem deseti stupňů Celsia.
Hospodářství:
Ekonomika Belgie patří k nejvyspělejším na světě. Podle HDP se v přepočtu na osobu nachází v první dvacítce nejvýkonnějších zemí. Má jedno z vyšších průměrných zdanění a v přepočtu na osobu patří mezi nejvýkonnější exportéry na světě. Země má relativně vysoké zadlužení, ale daří se mu ho držet pod kontrolou a před ekonomickou krizí ho s vyrovnaným rozpočtem zvládla snížit o přibližně třicet procent. Jedná se o vysoce rozvinutý průmyslový stát (hutnictví, chemie, textil, strojírenství) s moderním zemědělstvím a kvalitním sektorem služeb, který podobně jako v jiných vyspělých zemích vytváří přes 70 procent domácího produktu.
Politické zřízení:
Belgie je klasická moderní konstituční monarchie. Hlavou státu je král, který má na papíře relativně velké pravomoci, ale potřebuje neustálou spolupráci s vládou a parlamentem. Vystupuje velmi významně jako mediátor. Parlament je dvoukomorový, volby jsou každé čtyři roky a jsou povinné. Sněmovna má sto padesát poslanců, Senát má sedmdesát jedna členů, z toho čtyřicet volených přímo. Země se díky národnostním problémům často ocitá ve vnitropolitické krizi, která komplikuje formování stabilních vlád. Existují zde velmi silné separatistické tendence.