Články o zemi ‘Belgie’


Gent

Pondělí, 10 února, 2014

Gent (francouzsky Gand) leží na soutoku řek Leie a Šeldy necelých šedesát kilometrů na západ od Bruselu. Město má díky kanálu Ternouzen spojení s mořem. Dnes přímo ve městě žije něco přes dvě stě tisíc obyvatel a jedná se o významné univerzitní a obchodní centrum v regionu, které ale ve světě neodehrává větší roli, i když v dobách středověku toto město patřilo k nejvýznamnějším evropským sídlům.

(Pokračování textu…)

Bruggy

Pondělí, 9 prosince, 2013

Město Bruggy leží v severozápadní Belgii, necelých sto kilometrů od Bruselu. Jedná se o správní centrum Západních Flander, žije zde něco přes sto tisíc obyvatel. Patří mezi největší turistické atrakce v zemi, jeho historické centrum je na seznamu památek UNESCO a díky síti říčních kanálů si vysloužilo pověst Benátek severu.

(Pokračování textu…)

Charleroi

Pondělí, 11 listopadu, 2013

Charleroi se nachází v západní Belgii v provincii Henegavsko. Má přibližně dvě stě tisíc obyvatel a je tím pádem třetím největším belgickým městem. Jedná se o průmyslové město a to se také odráží v jeho architektuře. Často se mu také říká nejošklivější turistická atrakce v Belgii.

(Pokračování textu…)

Antverpy

Čtvrtek, 3 října, 2013

Antverpy leží v severní Belgii (ve Flandrech – je to nejvýznamnější vlámské město) na řece Šeldě. Jedná se o druhý největší evropský přístav a žije zde přibližně čtyři sta tisíc obyvatel. Je to velmi významné průmyslové, obchodní (jsou zde čtyři diamantové burzy) a kulturní centrum, nachází se zde významná univerzita.

(Pokračování textu…)

Pevnost Eben Emael

Čtvrtek, 12 září, 2013

Ve východní Belgii, mezi Maastrichtem a Lutychem poblíž hranic s Nizozemím a Německem, se nachází zajímavý objekt, jakým je pevnost Eben Emael. Jedná se o zbytek velmi známého a moderního belgického opevnění, který zažil svých slavných pět minut během německého útoku na Francii za druhé světové války.

(Pokračování textu…)

Stručná historie Belgie

Úterý, 20 srpna, 2013

První stopy lidského osídlení na území Belgie pochází z doby kamenné. Příliš mnoho o nich nevíme, ale vykopávky objevily jak stopy neandrtálců, tak i jejich pozdější vytlačení druhem Homo Sapiens. Osídlení nebylo příliš husté, situace se začala měnit až v době bronzové a skutečné dějiny země se začaly psát až s příchodem Keltů, přibližně kolem roku 500 před naším letopočtem.

(Pokračování textu…)

Belgie obecně

Úterý, 13 srpna, 2013

Rozloha: 30 528 km2
Počet obyvtel: 11 151 495
Hustota zalidnění: 365/km2
Úřední jazyk: francouzsština, němčina, nizozemština
Národnost: 58% Vlámové, 31% Valoni, 2% Italové, 2% Arabové, 1% Francouzi, 1% Holanďani, 1% Němci
Náboženství: 75% katolicismus, 1,5% islám
Nejvyšší hora: Signal de Botrange (695 m.n.m.)
Hlavní město: Brusel
Státní zřízení: monarchie
Hymna: Brabanconne (má tři jazykové verze)
Měna: euro
Časová zóna: Utc +1 (Pokračování textu…)