Hurghada (v arabštině Al-Ghardaka – údajně podle jména keře Kustovnice, kterému se v arabštině říká Gharquad, tento keř měl být místem setkání rybářů na začátku minulého století jako jeden z výraznějších orientačních bodů v poušti), známé a oblíbené turistické centrum v Egyptě, leží přibližně 500 kilometrů jihovýchodně od Káhiry u Rudého moře, kde se táhne téměř 40 kilometrů podél pobřeží. Do pouště okolní pouště téměř vůbec nezasahuje. Počet obyvatel města je těžko odhadnout, různé údaje operují 50 až 90 tisíci ale ještě se mluví o 140 tisíci dalších, kteří přijíždějí sem za prací a žijí bez trvalého bydliště.
V Hurghadě nenajdeme zbytky staré egyptské civilizace, nečekají na nás ani monumentální pyramidy ani nádherné chrámy. Historie tohoto města je spíše krátká a dosti prozaická. V letech 1900 až 1920 zde byla pouze nepatrtná základna pro rybáře ze Saudské Arábie. V roce 1908 zde stálo jen 6 chýší z velbloudí vlny. Místo se živilo obchodem s karavanami z Horního Egypta, kterým prodávali sušené ryby. Hurghada se stala zajímavějším místem až v třicátých letech, kdy se v okolí objevila nafta. Díky tomu zde začal vznikat průmysl a služby a poslední egyptský král Farouk měl zde svoji prázdninovou rezidenci. Ale opravdový rozmach města nastal až v 80. letech minulého století, kdy díky výtečným přírodním podmínkám, jako krásné dlouhé pláže, korálové útesy a bohatství mořské fauny se město začalo měnit na obrovský turistický komplex, který každoročně navštěvuje více než 1 milion turistů.
Hurghada je dnes hlavním městem Guvernie Rudého Moře a láká turisty z celého světa na svých 250 hotelů. Ty jsou jak velmi příjemné a pohodlné tříhvězdičkové, tak i velmi luxusní pětihvězdičkové. Tato nabídka neustále roste a Hurghada své nabídky pro turisty neustále rozšiřuje. Turistický rozvoj umožňuje i kvalitní mezinárodní letiště, které zajišťuje jak spojení s Káhirou, tak s mnoha evropskými státy, Českou republiku nevyjímaje. Do Hurgády lidé jezdí hlavně za příjemným odpočinkem u krásného moře (zvláště lákavá je v chladnějších měsících – teplota vzduchu je mezi 15-25 stupni v zimě, ale teplota vody pod 20 stupňů celoročně neklesá, no a počasí je stále hezké), ale významnou roli tam hraje i potápění (nádherné korálové útesy), windsurfing a nebo sportovní rybaření. Město se dělí na tři čtvrtě. El Dahar – původní město, kde to žije klasickým egyptským životem s obchůdky a trhy. Většinou je zde více místních obyvatel než turistů, zvláště večer. Al Sakkala – této čtvrti se vlastně říká turistická čtvrť a rozvinula se na základě pěších zón kolem starého přístavu. Nachází se zde spousta hotelů, restaurací, obchůdků, nákupních center, klubů a kin, všechno je otevřené až do noci a hlavně zde potkáme jiné turisty. Al Ahiaa – začíná přibližně 22 kilometrů severně od centra a táhne se podél pobřežní cesty. Je to turistická zóna, kde většina budov jsou buď dokončené nebo rozestavěné hotely. Místní zde téměř nežijí.