Články o zemi ‘Egypt’


Suezský průplav

Wednesday, January 23rd, 2013

Suezský průplav je impozantní vodní dílo, které vzniklo v druhé polovině devatenáctého století, i když sny o něčem podobném byly již v antických dobách. Je velmi významný pro mezinárodní obchod, zkracuje cestu z Asie do Evropy a naopak. Má sto šedesát kilometrů, široký je sto padesát až tři sta metrů a největší hloubka je přibližně dvacet čtyři metrů. Obsluhuje kolem osmi procent celosvětového námořního obchodu, což znamená více než dvacet tisíc lodí ročně.

(more…)

Marsa Alam

Tuesday, May 13th, 2008

Marsa Alam leží na západním pobřeží Rudého moře přibližně 300 kilometrů jižně od Hurghady a 145 kilometrů severně od Berenike. Asi padesát kilometrů severně od města leží mezinárodní letiště Marsa Alam, které vzniklo v roce 2000 a o šest let později bylo schopno odbavit více než půl milionu turistů ročně.  Dvacet kilometrů od Marsy leží Národní park Wadi Gimal.

(more…)

Alexandrie

Sunday, May 11th, 2008

Alexandrie – arabsky AlIskandariya – je se svojí populací čítající 4 100 000 obyvatel druhým největším městem v Egyptě. Je také největším egyptským přístavem, přes který jdou 4/5 egyptského exportu a importu. Alexandrie odehrává i významnou roli jako turistický cíl ale pro Egypt je důležitá také jako průmyslové centrum, zvláště z důvodu napojení na ropovody a plynovody ze Suezského průplavu. Město se rozkládá na 32 kilometrech podél Středozemního može a zabírá plochu 2 680 kilometrů čtverečních. Alexandrii obsluhují dvě letiště, starší Al Nozha se nachází 7 kilometrů jihovýchodně a novější (od roku 2003 kdy přestalo sloužit pouze vojenským účelům) Borg al Arab vzdálené 25 kilometrů taktéž jihovýchodně od centra.

(more…)

Hurghada

Thursday, May 8th, 2008

Hurghada (v arabštině Al-Ghardaka – údajně podle jména keře Kustovnice, kterému se v arabštině říká Gharquad, tento keř měl být místem setkání rybářů na začátku minulého století jako jeden z výraznějších orientačních bodů v poušti), známé a oblíbené turistické centrum v Egyptě, leží přibližně 500 kilometrů jihovýchodně od Káhiry u Rudého moře, kde se táhne téměř 40 kilometrů podél pobřeží.  Do pouště okolní pouště téměř vůbec nezasahuje. Počet obyvatel města je těžko odhadnout, různé údaje operují 50 až 90 tisíci ale ještě se mluví o 140 tisíci dalších, kteří přijíždějí sem za prací a žijí bez trvalého bydliště.

(more…)

Safaga

Wednesday, April 30th, 2008

Safaga je menší město ve východní části Egypta na pobřeží Rudého Moře. Leží něco více než 50 kilometrů jižně od Hurghady.  Nachází se tam arabský bazar, který zásobuje místní obyvatele vším co k životu potřebují. Je zde také větší množství hotelů a malý přístav. (more…)

Luxor

Wednesday, April 30th, 2008

Luxor (arabsky el-Uksur), je město v jižním Egyptě, na pravém břehu Nilu, položené na místě starověkých Théb. Je  oddělené vodním kanálem od severní části nazývané Karnak. Má dnes necelých 400 000 obyvatel a rozkládá se na více než 400 kilometrech čtverečních. Luxor je jednou z oblíbenějších historických turistických destinací v Egyptu. (more…)

Taba

Wednesday, April 30th, 2008

V Tabě je hraniční přechod s Izraelem, který využívá nejvíce lidí při cestování mezi oběma zeměmi. Je zde také větší autobusové nádraží a luxusní hotel Hilton s kasinem. (more…)

Sharm el Sheikh

Monday, November 19th, 2007

Turistické středisko Sharm el Sheikh je často označován za  perlu mezi egyptskými turistickými centry. Skládá se ze třech zátok – Shark Bay, Naama Bay a Maya Bay spolu s Hatabou. Za svoji oblibu Sharm el Sheikh vděčí výbornému položení, křišťálově čistému Červenému Moři, které zde hraje všemi barvami blankytu a nádherně barevným korálovým útesům. Podmořské korálové zahrady a slunečné písečné pláže každý rok přitahují obrovská množství turistů z celého světa a to jak těch lačných slunění, tak těch, kterým jde hlavně o dobré potápění. (more…)

Dahab

Monday, November 19th, 2007

Jižní pobřeží Sinaje a zvláště kouzelné město Dahab začíná být stále častějším cílem turistů z celého světa.  Slovo Dahab znamená v arabštině zlato, ale pro turistiku ho neobjevili krvelační zlatokopové, ale obyčejní cestovatelé v tom i z hnutí hippies, proto  má město Dahab trochu jiného ducha než ohromná turistická centra Sharm el Sheikh nebo Hurghada.  (more…)

Stručná historie Egypta

Wednesday, November 7th, 2007

Egypt je nejdéle existujícím státem na světě. Jeho písemně doložená historie sahá do doby 3000 let p.n.l. a relativně kultura ovládající zpracování kovů (mědi) zde byla prokazatelně již asi o tisíc let dříve.  (more…)

Egypt obecně

Friday, November 2nd, 2007

Rozloha: 1 001 449
Počet obyvatel: 78 000 000
Hustota zalidnění: 77,8/km2
Úřední jazyk: Arabština
Národnost: Arabové (90%) Berbeři, Beduíni
Náboženství: Islám (90%), Křesťanství (10%)
Nejvyšší vrchol: Gebel Katherína (2637 m.n.m.)
Hlavní město: Káhira (Cairo)
Státní zřízení: Republika
Hymna: Bilady, Bilady, Bilady (Má země, má země, má země)
Měna: Eygptská libra
Doména: .eg
Telefon: +20
Časová zóna: GMT +2 (léto +3) (more…)