Taba


V Tabě je hraniční přechod s Izraelem, který využívá nejvíce lidí při cestování mezi oběma zeměmi. Je zde také větší autobusové nádraží a luxusní hotel Hilton s kasinem.

V Tabě můžeme potkat nejvíce turistů z Izraele, pro které je toto město první zastávkou před dalším cestováním do vnitrozemí Egyptu. Taba je také oblíbenou destinací pro krátké víkendové výjezdy Izraelců jak na pláž tak i za krásným potápěním. Taba je nejvýchodnějším egyptským turistickým centrem.

Tabu většinou obývalo jen několik skupin Beduínů, takže nečekejte nějaké významnější historické památky, na ty musíte vyrazit například na Sinajský poloostrov, ale dnes má i významné místo v historii egyptsko-izraelských vztahů.  Zůstala na egyptské straně po podepsání příměří v roce 1949 a zůstala také v rukou Egyptu po roce 1957, když se Izrael stáhnul z poloostrova Sinaj. Když Izrael znovu obsadil poloostrov v tabě byl postaven obrovský 400 pokojový hotel.  Během společných jednání mezi Egyptem a Izraelem o hranici, izraelská strana přišla s námitkou, že Taba byla součástí Osmanské Říše na hranici tehdejšího Egypta obsazeného Brity. Podle Izraele předchozí smlouvy byly omylem. Smlouva z roku 1979 nevyřešila problém Taby a spravoval ji Izrael. Po dlouhých diplomatických hádkách záležitost měla rozhodnout mezinárodní komise složená z jednoho Izraelce, jednoho Egypťana a tří nezávislých členů.  V roce 1988 komise rozhodla, že Taba bude patřit Egyptu a v témže roku Izrael předal kontrolu nad městem.

Jednou z podmínek smlouvy v roce 1988 bylo to, že izraelští turisté mohou bez víza zůstávat v Tabě 48 hodin. Toto způsobilo obrovský turistický boom a rozvoj hotelů a cestovatelské infrastruktury. Turistické centrum Taba Heights se skládá z několika velikých hotelů vybavených kvalitním zázemím jako například golfové hřiště s pouštní scenérií.

Taba to je pronikání mnoha kultur, panenská panoramata, více než 20 světoznámých potápěčských center a západy slunce nad Akabským zálivem, které jsou plné tajemného kouzla. Pro turistický odpočinek, jak mírně aktivní tak i lenošící je to téměř idyla.

Dopravu řeší Mezinárodní Letiště Taba umístěné 35 kilometrů od městečka, kam létají charterové lety z Evropy v tom i z České republiky. V roce 2006 služeb tohoto letiště využilo více než 200 000 turistů.

Taba – Ubytování a dovolená

3 203 x přečteno

Comments are closed.