Luxor (arabsky el-Uksur), je město v jižním Egyptě, na pravém břehu Nilu, položené na místě starověkých Théb. Je oddělené vodním kanálem od severní části nazývané Karnak. Má dnes necelých 400 000 obyvatel a rozkládá se na více než 400 kilometrech čtverečních. Luxor je jednou z oblíbenějších historických turistických destinací v Egyptu.
Město Luxor se občas také nazývá největším muzeem na čerstvém vzduchu. Je to způsobeno nepřeberným množstvím památek, jako chrámové komplexy v Karnaku, svatyně v Luxoru, sochy, chrámy a samozřejmě i hrobky ve slavném Údolí Králů. Proto je Luxor skvělou turistickou základnou a oblíbené místo pro trávení prázdnin. A to i jak přímo ve městě tak i jako startovní bod pro náročnější výpravy po Nilu. V roce 1979 byl Luxor zapsán mezi památky UNESCO.
Svatyně Amenhotepa III v Luxoru (1405 – 1367 p.n.l) byla postavena jako boží dům pro Amona na místě kde kdysi stávala jeho menší kaple.
Svatyně v Karnaku byla postavena ve 20. století před naším letopočtem a byla sídlem boha Amon-Re. Zároveň se ji dá považovat za historické administrativní centrum, neboť kněží odehrávali ve starověkém Egyptě velmi důležitou roli. Postupně byly k základní svatyni přistavovány chrámy dalších bohů a díky tomu vznikl neopakovatelný chrámový komplex. V tomto komplexu se můžete zůčastnit představení Světlo – Zvuk, které je předváděno v angličtině, němčině, francouzštině a arabštině.
Chrám Hatšepsut postavila královna Hatšepsut (1504 – 1483 p.n.l). Je znám také jménem Deir El Bahari, podle jména klášteru, který zde vznikl v 7. století našeho letopočtu. Pohled na tento chrám vtesaný do skály je nepředstavitelným zážitkem.
Hrobka Tutanchamona je nejznámější z hrobek v Údolí Králů (a stále kolem ní krouží mýtus Tutanchamonovy kletby, který ji ještě přidává na atraktivitě). Byly v ní objeveny obrovské poklady (na rozdíl od jiných hrobek a pyramid, které byly již před tisíciletími vyloupeny), ale její hlavní význam byl v dochování mnoha důležitých informací o tehdejší egyptské civilizaci, náboženství a kultuře. Hrobka byla objevena v roce 1922.