Izrael obecně

Rozloha: 22 770 km2 Počet obyvatel: 7 653 000 Hustota zalidnění: 365/km2 Úřední jazyk: hebrejština, arabština Národnost: (75%) „Židé“ ,  (20%)“Arabové“ Náboženství: judaismus,…

Rozloha: 22 770 km2
Počet obyvatel: 7 653 000
Hustota zalidnění: 365/km2
Úřední jazyk: hebrejština, arabština
Národnost: (75%) „Židé“ ,  (20%)“Arabové“
Náboženství: judaismus, islám, (křesťanství je zde velmi minoritní)
Nejvyšší vrchol: Mount Meron (1208 m n. m.)
Hlavní město: Tel Aviv, Jeruzalém (podle toho pro jaký stát)
Státní zřízení: republika
Hymna: Ha Tikva (Naděje)
Měna: Izraelský šekel
Časová zóna: Utc +2

Přírodní podmínky

Na severu Izrael hraničí s Libanonem a Sýrií, na východě s Jordánskem a na jihozápadě s Egyptem. Ze západu ho ohraničuje Středozemní moře, na jihu se decentně dotýká Rudého moře. Hraniční situaci komplikuje sousedství s Palestinskou autonomií, pokud ji vezmeme jako samostatný stát, tak hraničí s ní na východě (Západní břeh Jordánu) a také na jihu (Pásmo Gazy). Na jihu Izraele se nachází převážně pouště, na severu najdete hory, na jejichž vrcholcích můžete vidět občas i sníh. Počasí má Izrael naprosto typicky středomořské, možná s výjimkou pouští na jihu, kde je to typicky pouštní.

Hospodářství

Izrael je velmi vyspělá průmyslová země, s slušně rozvinutým zemědělstvím pěstujícím některé plodiny na export. S ohledem i na nepříliš velikou rozlohu je logické, že surovinového bohatství se zde příliš nedočkáme, ale těží se zde draselná a bromová sůl, měď, železo, ropa a zemní plyn. Průmyslu je zde téměř celá škála, jde přeci o rozvinutou zemi, proto místo vyjmenovávání všech stačí vypíchnout spíše zajímavost, jakou je velmi rozvinuté zpracování drahokamů, přesněji diamantů. Zemědělství je zde docela zajímavé, protože dokazuje životaschopnost družstevního modelu – většina půdy patří kibucům, což jsou zdejší specifická družstva – komuny. Služby jsou zde na velmi vysoké úrovni, velký význam má turistika, kterou přitahuje hlavně náboženský náboj země svaté pro tři monoteistická náboženství.

Politické zřízení

Izrael je parlamentní republika. Hlavou státu je prezident volený na pět let parlamentem, ale jeho role je de factoreprezentativní. Zákonodárný sbor se nazývá Kneset, má 120 poslanců, kteří jsou voleni na čtyři roky. Výkonná moc je v rukou vlády, z níž alespoň polovina členů musí být zvolena. Izrael nemá ústavu, místo ní se řídí Základními zákony. Významný vliv na politiku státu má náboženství, ale Izrael je státem oficiálně sekulárním.  Politiku státu v posledních desetiletích formují dvě hlavní strany, levicová Strana Práce a pravicový Likud, ale nemalý vliv nutných jazýčků u váhy odehrávají i menší uskupení jako například ultraortodoxní strana Šás, s nechvalně známým duchovním vůdcem Ovadiou.