Lindos


Lindos už v historii patřilo k důležitějším místům na ostrově Rhodos. Toto město se živilo obchodem a námořnictvem. Patřilo k jedněm z centrál řecké kolonizace středomoří a zakládalo další města například na Sicílii a ve Španělsku.  Razilo vlastní mince, rozvíjelo obchod, přitahovalo umělce. Jeho význam poklesl po perských válkách, ale obchodem se zabývalo i nadále. 

Dnes je Lindos jednou z největších atrakcí ostrova Rhodos – i když rozhodně není nějakou metropolí jako bylo podle svého významu v historii, dnes zde žije jen něco kolem sedmi set stálých obyvatel. Veškeré jeho antické památky (svého času patřil Lindos do známé šestice nejvýznamnějšíc maloasijských dórských měst neboli Hexapolis) jsou velmi přísně chráněny a dokonce je ve městě zakázaná automobilová doprava. Největší atrakcí je asi zřícenina akropole vznášející se nad městem a v ní se nacházející zbytky chrámu Atény, zde byla nalezena i kronika tohoto chrámu, která má již více jak dva tisíce let neboť pochází z roku 99 před naším letopočtem. Jistou zajímavůstkou je fakt, že ačkoliv Lindos má jasně dórský původ, zdejší nápisy prokázaly velmi silné jónské vlivy – či užívání jónského dialektu ke komunikaci. Kromě antických památek tam jsou i zbytky byzantského kostela. Lindos je spojen i s prvními krůčky křesťanství na poli mezinárodní historie. Podle legendy u tohoto ostrova v roce 58 našeho letopočtu přistál apoštol Pavel a to je také datum od kdy se začíná datovat počátek křesťanství na ostrově Rhodos. Kromě historie ale důvod pro návštěvu akropole je jeden z nejkrásnějších pohledů na zátoku, pláž Lindos a bílé domky dnes existujícího městečka.

Na akropoli v Lindos se dá dojít bez nějakých větších problémů pěšky po cestě lemované stánky s různými turistickými atrakcemi tak oslím „taxíkem“ (to pro ty, kteří přeci jen například v letních vedrech výšlap do kopce nesnáší příliš dobře a nebo pro ty, co si chtějí prostě takovýto druh transportu vyzkoušet), který vás pod bdělým okem naháněče vyveze až nahoru.

Dovolená a ubytování na ostrově Rhodos

2 895 x přečteno

Comments are closed.