Články o zemi ‘Řecko’


Heraklion

Thursday, April 25th, 2013

Heraklion patří k velmi oblíbeným turistickým cílům na ostrově Kréta. Návštěvníky nepřitahuje tolik samotné staré město, ale slavný mínojský palác v Knóssu, který legendy spojují s bájnou postavou Minotaura. Heraklion je dnes hlavním administrativním centrem ostrova a žije zde více než sto sedmdesát tisíc obyvatel. (more…)

Samos

Thursday, May 8th, 2008

Ostrov Samos leží v Egejském moři jen několik kilometrů od pevninského Turecka. Má rozlohu 477 kilometrů čtverečních, v nejdelším místě měří 43 kilometrů a v nejširším 13 kilometrů. Nejvyšší místo je hora Vigla s výškou 1434 metrů nad mořem. Ostrov je z velké části úrodný a hlavní zemědělskou plodinou je vinná réva. Na ostrově žije 34 tisíc obyvatel a hustota zalidnění je 71 lidí na  kilometr čtvereční. Hlavním městem ostrova je město Vathy (2000 obyvatel) a největším je Samos (6000 obyvatel), který je také hlavním turistickým centrem. Turistika je nejdůležitějším průmyslem na ostrově a její význam neustále stoupá již od 80. let minulého století. Jistou roli hraje i zemědělství a to pěstování vinné révy (nejznámější jsou muškátová vína), fíků, mandlí, oliv a citrusů – na ostrově je také rozvinuté včelařství. Ostrov má od roku 1963 své vlastní mezinárodní letiště.

(more…)

Kefalonie

Wednesday, May 7th, 2008

Kefalonie (nebo také Kefalonia) je největším z Jónských ostrovů v západní části Řecka. Jeho rozloha je kolem 780 kilometrů čtverečních a délka pobřeží je 250 kilometrů. Je spíše hornatého rázu a nejvyšší vrchol hora Ainos dosahuje výšky 1627 metrů nad mořem. Ostrov patří ke stejnojmenné prefektuře s hlavním městem v Argostoli. V prefektuře žije 42 tisíc  obyvatel (přímo na Kefalonii 38 000) a hustota zalidnění je 54 osob na kilometr čtvereční.  Hlavním průmyslem je turistika, rybolov, pěstování oliv, hroznů a fíků.

(more…)

Zakynthos

Wednesday, May 7th, 2008

Zakynthos je třetí největší ostrov v Jónském sousotroví veliký 410 kilometrů čtverečních. Pobřežní linie má 123 kilometrů, šířka je v nejširším místě 20 kilometrů a délka v nejdelším 40 kilometrů. Své jméno získal po Zakynthovi, synovi bájného Dardana z Arkádie, synovi Dia a praotci trojského královského rodu (podle kterého je údajně pojmenován průliv Dardanely). Počet obyvatel je přibližně 42 tisíc, hustota zalidnění 102 lidí na kilometr čtvereční. Nejvyšší hora je Vrachionas s výškou 758 metrů. Hlavním administrativním centrem je městečko o stejném názvu jako ostrov. Nejdůležitější průmysl na ostrově je turistika, rybolov a zemědělství.

(more…)

Ostrov Symi

Monday, May 5th, 2008

Ostrov Symi patří ke krásnějším ostrovům z Dodekanésského souostroví. Leží 41 kilometrů severozápadně od ostrova Rhodos a 7 kilometrů od Tureckého pobřeží. Má rozlohu 58 kilometrů čtverečních a 2600 obyvatel (na začátku 20. století jich bylo dokonce 30 000). Hlavní město se jmenuje také Symi.

(more…)

Ostrov Kos

Wednesday, April 30th, 2008

Kos je řecký ostrov v Egejském moři blízko pobřeží Turecka.  Jsou na něm jak úrodné nížiny, tak i neobdělávaná pohoří (nejvyšší vrchol je Dikeos a má 843 metrů nad mořem). Plochu má 290 kilometrů čtverečních a je přibližně 40 kilometrů dlouhý a 8 kilometrů široký. Pobřežní linie je dlouhá 112 kilometrů.  Na ostrově Kos žije kolem 30 tisíc stálých obyvatel, z nichž většina jsou pravoslavní věřící, ale jsou zde i trochu římckých katolík a muslimů (jak poznáme podle několika mešit na ostrově). (more…)

Ostrov Korfu

Monday, April 28th, 2008

Korfu je nejsevernější a také druhý největší z Jónských ostrovů. Tento ostrov má rozhlohu přibližně 580 kilometrů čtverečních, takže rozhodně nejde o nějakého kamenitého drobečka, je dlouhý 85 kilometrů a široký 18 kilometrů. Leží blízko Balkánského poloostrova, v nejužším místě ho odděluje od Albánie pouze mořská úžinka o šíři dva a půl kilometru. Celý ostrov omývá Jónské moře. (more…)

Santorini

Monday, April 28th, 2008

Santorini je skupina ostrovů vzniklá na vrcholu sopky. Někteří toto místo spojují s bájnou Atlantidou. Výbuch této sopky někdy kolem roku 1550-1450  před naším letopočtem (tento údaj prosazují egyptologové, ale vulkanologové na základě analýz jsou přesvědčeni, že k tomu došlo v roce 1627 p.n.l. plus minus jeden rok)  měl pravděpodobně vliv na pád velmi rozvinuté minojské kultury (ale lidé pravděpodobně všichni opustili ostrov po předchozím zemětřesení).  Santorini byla původně minojskou (krétskou) kolonií asi od roku 3000 před naším letopočtem. Dórové, kteří se objevili na ostrově (od výbuchu byl opuštěn) někdy v osmém století před Kristem ho nazvali Tera (Thera nebo také Thira). Název Santorini mu dali až o dvě tisíciletí později Benátčané. Ostrov je znám také pod názvem Spondylus. (more…)

Lindos

Sunday, April 27th, 2008

Lindos už v historii patřilo k důležitějším místům na ostrově Rhodos. Toto město se živilo obchodem a námořnictvem. Patřilo k jedněm z centrál řecké kolonizace středomoří a zakládalo další města například na Sicílii a ve Španělsku.  Razilo vlastní mince, rozvíjelo obchod, přitahovalo umělce. Jeho význam poklesl po perských válkách, ale obchodem se zabývalo i nadále.  (more…)

Stručná historie Řecka

Saturday, November 3rd, 2007

Prvními obyvateli oblasti dnes zvané Řecko byli lovci a sběrači, jejich přítomnost je doložena již přibližně 40000 let před naším letopočtem. Ti byli postupně doplňeni skupinkami zemědělců pocházejících z východu. Pro zemědělství sice není v Řecku mnoho vhodné půdy, většina území je hornatá a kopcovitá, nicméně údolí jsou úrodná natolik, že zemědělství vzkvétalo. (more…)

Řecko obecně

Friday, November 2nd, 2007

Rozloha: 131957 km2
Počet obyvatel: 10 964 020
Hustota zalidnění: 83/km2
Úřední jazyk: řečtina
Národnost: Řekové (90%) Makedonci, Turci, Albánci
Náboženství: Pravoslavné (98% obyvatel)
Nejvyšší vrchol: Olymp (2917 m n. m.)
Hlavní město: Athény
Státní zřízení: republika
Hymna: Imnos eis tin Eleftherian (Hymna na svobodu)
Měna: Euro
Časová zóna: Utc +2 (more…)