Ostrov Kos


Kos je řecký ostrov v Egejském moři blízko pobřeží Turecka.  Jsou na něm jak úrodné nížiny, tak i neobdělávaná pohoří (nejvyšší vrchol je Dikeos a má 843 metrů nad mořem). Plochu má 290 kilometrů čtverečních a je přibližně 40 kilometrů dlouhý a 8 kilometrů široký. Pobřežní linie je dlouhá 112 kilometrů.  Na ostrově Kos žije kolem 30 tisíc stálých obyvatel, z nichž většina jsou pravoslavní věřící, ale jsou zde i trochu římckých katolík a muslimů (jak poznáme podle několika mešit na ostrově).

Ostrov Kos je mezi turisty oblíbený z důvodu svých dlouhých písčitých pláží (zvláště na severu ostrova v okolí Tingaki) a malých romantických vesniček, které vypadají občas jako úplně mimo náš dnešní uspěchaný svět.  Hlavním zdrojem příjmů místních je turistika, ale věnují se také zemědělství, či přesněji pěstování oliv, hroznů, mandlí, fíků, rajčat, salátu, pšenice a kukuřice.

Ostrov Kos kolonizovali přibližně dva tisíce let před naším letopočtem Achájové, které v devátém století vytlačili Dórové. Město Kos bylo postaveno roku 366 před naším letopočtem. Ostrov potom náležel Římské říši a pak jejímu východnímu nástupci, čili Byzantské říši. V roce 1302 ostrov obsadili Benátčané, kteří ji o dvanáct let později prodali řádu Johanitů, kteří ostrov přejmenovali na Lango.  O dvěstě let později Kos dobyli Turci a začlenili ho do svého státu.  Turecká vláda trvala 400 let do roku 1912, kdy ostrov Kos získali Italové. Během druhé světové války ho obsadili Němci a po nich chvíli Britové, kteří ho roku 1947 předali Řekům.

Na ostrově Kos se nacházelo centrum kultu Asklepia, řeckého boha zdraví. Jeden z otců medicíny Hipokrates se narodil na ostrově někdy kolem roku 460 před Kristem.  Založil na ostrově lékařskou školu.  Po jeho smrti Hipokratovi žáci založili na ostrově nemocnici, která je považovaná za první stavbu tohoto typu na světě.  V centru města Kos se nachází platan, pod kterým podle tradice Hipokrates učil.

 Největší město na ostrově je Kos a je centrem kultury a turistiky s velkým množstvím hotelů a restaurací (je tam trochu méně nočních klubů než bývá obvyklé v jiných turistických destinacích).  Hlavní přístav na ostrově Mandraki je v největším městě. Vstup do přístavu hlídá velká johanitská pevnost ze čtrnáctého století. Blízko hlavního města se nachází i mezinárodní letiště.  Další známější letoviska a městečka na ostrově jsou Kefalos, Marmari, Agios Fokas, Mastichari či Kardamena.

Ubytování a dovolená na ostrově Kos

7 393 x přečteno

Comments are closed.