Ostrov Symi

Ostrov Symi patří ke krásnějším ostrovům z Dodekanésského souostroví. Leží 41 kilometrů severozápadně od ostrova Rhodos a 7 kilometrů od…

Ostrov Symi patří ke krásnějším ostrovům z Dodekanésského souostroví. Leží 41 kilometrů severozápadně od ostrova Rhodos a 7 kilometrů od Tureckého pobřeží. Má rozlohu 58 kilometrů čtverečních a 2600 obyvatel (na začátku 20. století jich bylo dokonce 30 000). Hlavní město se jmenuje také Symi.

Symi je v řecké mytologii považován za rodiště Třech Grácií a jméno získal podle Poseidonovy ženy, nymfy Symi. Dříve měl také jména Aigli a Metapontis. Plinius Starší ale tvrdil, že své jméno získal podle slova scimmia čili opice. Od dob Peloponéské války o ostrově víme pouze minimálně  (kromě toho, že byl součástí jak Říma tak později Byzance) až do 14. století kdy ostrov získali Johanité. Ostrov se stal důležitým obchodním bodem a svůj status neztratil ani v 16. století, kdy přešel do rukou Turků. V roce 1912 ho anektovali Italové a v roce 1948 po krátké okupaci Brity se stal součástí Řecka.

Asi největší turistickou atrakcí na ostrově je klášter Archanděla Michaela Panormitis z 18. století, který stále plní svůj účel.  Ostrov během turistické sezóny téměř ztrojnásobí počet svých obyvatel (čili na přibližně 6000), ale nezmenšuje to jeho kouzlo, které vytváří romantická zástavba převážně v klasicistickém stylu z 19. století, hornatý ráz, členité pobřeží a samozřejmě kouzelné pláže mezi kterými výrazně vyniká Ayios Georgios Disalonas a to proto, že hned za ní se zvedají skály až do výšky 300 metrů nad mořem. Turisté by také neměli zapomenout na nákup mořské houby z jejíhož lovu stále žije část obyvatel ostrova a na začátku minulého století byl ostrov dokonce největším dodavatelem houby na světě.

Letenky na Rhodos, nejbližší letiště u ostrova Symi

Ubytování na ostrově Rhodos