Zakynthos je třetí největší ostrov v Jónském sousotroví veliký 410 kilometrů čtverečních. Pobřežní linie má 123 kilometrů, šířka je v nejširším místě 20 kilometrů a délka v nejdelším 40 kilometrů. Své jméno získal po Zakynthovi, synovi bájného Dardana z Arkádie, synovi Dia a praotci trojského královského rodu (podle kterého je údajně pojmenován průliv Dardanely). Počet obyvatel je přibližně 42 tisíc, hustota zalidnění 102 lidí na kilometr čtvereční. Nejvyšší hora je Vrachionas s výškou 758 metrů. Hlavním administrativním centrem je městečko o stejném názvu jako ostrov. Nejdůležitější průmysl na ostrově je turistika, rybolov a zemědělství.
První zmínku o ostrově najdeme v dílech Homéra Odysei a Iliadě, který zmínil právě onen původ Zakyntha, který měl zde žít spolu se svým lidem někdy kolem roku 1500-1600 před naším letopočtem. Ostov pak měl dobýt král Akeisios z Kefalonie a po něm slavný Odyseus z Ithaky. Později měla na Zakynthu vzniknout první helénská demokracie, která se udržela více než 650 let. V době římského a později byzantského panování ostrov měl relativně velikou autonomii, ale stejně jako jiné ostrůvky občas byl cílem nájezdů pirátů a barbarů. Podobně jako jiné ostrovy v okolí i Zakynthos se ve středověku stal jednou ze základen Benátek (po pádu Cařihradu ho do roku 1485 držel rod Orsini), kterým se podařilo udržet ostrov mimo Osmanskou říši. V napoleonském období Zakynthos přecházel z rukou do rukou, nejdříve patřil Francii, pak Rusku, pak Turecku a nakonec ho získala Británie, která ho předala Řecku v roce 1864. Zakynthos byl v roce 1953 postižen ničivým zemětřesením, které zničilo téměř celou jeho zástavbu a infrastrukturu. Zůstaly stát jen tři budovy – dva kostely (svatého Dionýsa a svatého Mikuláše) a budova Národní banky. Další série významnějších zemětřesení postihla Zakynthos v dubnu roku 2006, ale ostrov byl na ně již výrazně lépe připraven a škody nebyly příliš extrémní.
Na ostrově se nacházi letiště pojmenované po Dionisiovi Somosovi, národním básníkovi, který pocházel z tohoto ostrova a který je autorem slov k řecké hymně. Další dopravu na ostrov zajišťují trajekty ze Zakynthu plující na pevninu v Kyllini. Další trajekt se nachází ve vesnici Skinari a pluje do Argostoli na ostrově Kefalonie. Zakynthos je oblíbenou turistickou destinací i pro svojí kouzelnou faunu a flóru, díky kterým se mu občas říká „ostrov vůní“ nebo „květina východu“. Je jedním z nejdůležitějších míst, kde se rozmnožují želvy druhu Kareta obecná (Caretta Caretta), které jsou i symbolem ostrova a na jejichž jméno narazíte i u hotelů jako například Caretta Beach. Další zajímavostí ze zvířecího světa je Tuleň středomořský (Monachus monachus), který se vyskytuje v jeskyních na skalisté západní části ostrova. Jednou z větších atrakcí ostrova je i pláž Navagio také nazývaná Zátokou ztroskoskotání (v roce 1982 tu ztroskotala loď pašeráků pronásledovaná řeckým námořnictvem). Nejenže patří k jedněm z nejkrásnějších míst na ostrově, ale tato krása je nejlépe viditelná shora, kde ale turista nemá možnost na pláž sestoupit. K využití této pláže si musí pronajmout loďku či vodní taxík. Snadno dostupná, velmi oblíbená a také nádherná je písčitá pláž Laganas přibližně dvacet minut cesty autobusem od hlavního města. Obecně východní část ostrova Zakynthos je spíše turisticky nastavená a na západní část by se měl vypravit každý, kdo chce vidět i trochu panenské přírody a méně známé lokality.