Negombo


Negombo (sinhálsky Migamuva – vesnice medu) je město položené necelých 40 kilometrů severně od Kolomba a přibližně 8 kilometrů od největšího srílanckého mezinárodního letiště na pobřeží stejnojmenné laguny. Má kolem 70 tisíc obyvatel. Ve městě se nachází malý přístav, ale hlavním zdrojem příjmů je turistika a potom následuje tradiční rybaření, výroba keramiky a potravinářský průmysl.

 Ve městě zůstaly památky po portugalské a holandské kolonizaci na Srí Lance. Hlavně je to stará pevnost založená Holanďany v polovině 17. století na místech původní portugalské tvrze (ti zde nastoupili po arabském osídlení, které Negombo využívalo jako obchodní stanici pro vývoz skořice), staré domy, administrativní centra a křesťanské kostely (ve městě zůstala velká část křesťanů po evropských kolonizátorech, ale samozřejmě jsou zde i buddhisté, hinduisté a muslimové jako na zbytku Srí Lanky) díky kterým se městu občas říká i Malý Řím. Za návštěvu stojí i buddhistický chrám v Kelaniyi dvacet kilometrů od města – podle legendy toto místo navštívil sám Buddha.  V Negombu se také nachází druhý největší rybí trh na Srí Lance, kde turista má možnost jak obdivovat bohatství fauny oceánu tak se i seznámit s místními rybáři a případně vyjet na turistický lov na lagunu nebo i na oceán. Pokud se v Negombu objevíte v červenci, tak si nenechte ujít místní rybářský festival.

Nebombo nabízí velmi hezké zlaté pláže a často jimi přiláká turisty, aby se zastavili zde aspoň na jeden den při své cestě z nebo na letiště. Okolní husté palmové háje jsou potěšením pro evropské oko, zvláště pokud je již otráveno všemi těmi vysušenými Tunisy a Egypty. Pláže jsou o to zajímavější, že nejde jen o úseky hotelových velkoměst zaplněné turisty, jako například v obou výše zmíněných oblíbených turistických destinacích, ale že jsou spíše prázdnější a v některých místech bez problému potkáváte místní rybáře chystající se vydělávat chléb svůj vezdejší. V oblibě je i potápění, jehož cílem zde většinou bývá několik krásných korálových útesů a více než půl století starý vrak ztroskotané lodi. Z přírodních zajímavostí stojí za zmínku i chráněná bažinatá krajina Muthurajawela, kde na 6 000 hektarech můžeme vidět více než 180 živočišných druhů, mimo jiné i vzácného Loriho.

Negombo – Dovolená a Ubytování

2,262 x přečteno

Comments are closed.