Články o zemi ‘Srí Lanka’


Národní park Sinharaja

Tuesday, May 7th, 2013

V jihozápadní části ostrova Cejlon s nachází nádherný národní park Sinharaja. Jméno by se dalo do českého jazyka přeložit jako Království lvů, i když zdejší příroda poskytuje úkryt jiným šelmám a na krále zvířat zde nenarazíme (vlhké pralesy přeci jen nepatří mezi jeho loviště). Díky zajímavosti a unikátnosti zdejší přírody byl park Sinharaja zařazen na seznam UNESCO.

(more…)

Beruwela

Friday, January 27th, 2012

Beruwela (Beruwala) je menší městečko na jihozázpadním pobřeží Srí Lanky, které podobně jako Bentota patří k nejoblíbenějším turisticko-ubytovacím cílům na Cejlonu. Leží přibližně šedesát kilometůr na jih od hlavního města Srí Lanky Colombo.

(more…)

Galle

Monday, October 3rd, 2011

Galle je  významnýmpřístavním městem ležícím na jižním pobřeží Srí Lanky přibližně 120 kilometrů od Kolomba. Má kolem sta tisíc obyvatel a díky tomu je také čtvrtým největším městem Cejlonu. Je také hlavním městem stejnojmenné provincie a pro své unikátní památky z doby kolonialismu  (Srí Lanka byla kdysi ovládána Evropany právě z tohoto města) bylo Galle také vyhlášeno za součást světového dědictví UNESCO.

(more…)

Unawatuna

Saturday, October 1st, 2011

Unawatuna je pobřežní vesnice na Srí Lance. Je navštěvována hlavně pro své překrásné pláže – občas se říká, že jde o nejhezčí pláž v zemi – a korálové útesy. Leží přibližně 4 kilometry od původně portugalského a později holandského (ti mu vtiskli svůj obraz) města Galle, které je svým evropským rázem v historickém centru velmi překvapivým zážitkem pro každého.

(more…)

Bentota

Tuesday, May 3rd, 2011

Bentota je město na jihozápadním pobřeží Cejlonu u ústí řeky Bentota Ganga, přibližně osm kilometrů jižněji od Beruwely. Je obydlen přibližně 30 tisíci lidmi (i když na vrcholku turistické sezóny jich Bentota má až 50 tisíc) a Srí Lanka ho má za své neoficiální centrum různých vodních sportů.

(more…)

Negombo

Tuesday, May 6th, 2008

Negombo (sinhálsky Migamuva – vesnice medu) je město položené necelých 40 kilometrů severně od Kolomba a přibližně 8 kilometrů od největšího srílanckého mezinárodního letiště na pobřeží stejnojmenné laguny. Má kolem 70 tisíc obyvatel. Ve městě se nachází malý přístav, ale hlavním zdrojem příjmů je turistika a potom následuje tradiční rybaření, výroba keramiky a potravinářský průmysl.

(more…)

Stručná historie Srí Lanky

Tuesday, May 6th, 2008

Podle pradávných legend kolonizaci Srí Lanky zahájil sinhálský král Vidžája, který svůj národ na ostrov přivedl někdy kolem 5. století před naším letopočtem se severozápadní Indie. Další vlna dobyvatelů přišla pravděpodobně na ostrov z východu z Bengálského zálivu. Sinhálští dobyvatelé vytvořili v severozápadní části ostrova první státní útvar se sídlem v Anuradhaputře, která až do 10. století našeho letopočtu byla kultruním a administrativním centrem Cejlonu. První osídlení pravděpodobně vyznávalo hinduismus, ale už v 1. století našeho letopočtu ho začal vytlačovat buddhismus, který získal status státního náboženství a kolem kterého se začalo vytvářet sinhálské národní povědomí.

(more…)

Srí Lanka obecně

Tuesday, May 6th, 2008

Srí Lanka je také známá pod jménem Cejlon.

Srí Lanka – Dovolená a ubytování

Rozloha: 65 610 km2
Počet obyvatel: 20 900 000
Hustota zalidnění: 310/km2
Úřední jazyk: Sinhálština, Tamilština
Národnost: Sinhálci (75%), Tamilové (17%), Maurové (7%), Malajci, Burgerové (potomci portugalských a holandských kolonistů)
Náboženství: Buddhisti (69%), Hinduisti (15%), Muslimové (7%), Křesťani (6%)
Nejvyšší vrchol: Pidurutalagala (2524 m.n.m.)
Hlavní město: Sri Jayawardenapura-Kotte (občas se mylně uvádí Kolombo)
Státní zřízení: Republika
Hymna: Srí Lanka Matha (Matka Srí Lanka)
Měna: Srílanská Rupie
Doména: .lk
Telefon: +94
Časová zóna: GMT +5:30

(more…)