Srí Lanka obecně

Srí Lanka je také známá pod jménem Cejlon. Srí Lanka – Dovolená a ubytování Rozloha: 65 610 km2 Počet obyvatel: 20…

Srí Lanka je také známá pod jménem Cejlon.

Srí Lanka – Dovolená a ubytování

Rozloha: 65 610 km2
Počet obyvatel: 20 900 000
Hustota zalidnění: 310/km2
Úřední jazyk: Sinhálština, Tamilština
Národnost: Sinhálci (75%), Tamilové (17%), Maurové (7%), Malajci, Burgerové (potomci portugalských a holandských kolonistů)
Náboženství: Buddhisti (69%), Hinduisti (15%), Muslimové (7%), Křesťani (6%)
Nejvyšší vrchol: Pidurutalagala (2524 m.n.m.)
Hlavní město: Sri Jayawardenapura-Kotte (občas se mylně uvádí Kolombo)
Státní zřízení: Republika
Hymna: Srí Lanka Matha (Matka Srí Lanka)
Měna: Srílanská Rupie
Doména: .lk
Telefon: +94
Časová zóna: GMT +5:30

Přírodní podmínky

Srí Lanka je ostrovem v Indickém Oceáně, jehož nejbližším sousedem je Indie od níž ho dělí úžina Palk (v nejužším místě 55 kilometrů) a Mannarský záliv.  Délka ostrova je v nejdelším místě 433 kilometrů, šířka v nejširším 244. Je to převážně nížinná země, nížiny zabírají rozlohu přibližně 80 procent Cejlonu. Ve vnitrozemí na jihu se nachází jediný výraznější horský masiv s nejvyšší horou. Další významný vrchol je krásná hora Sri Pada (2 243 m.n.m.), která je považována za posvátné místo a je cílem mnoha náboženských poutí.  Nejdelší řeka je Mahaweli Ganga (330 kilometrů), která spolu s dalšími toky je základním zdrojem pitné vody na ostrově. Klima je tropické, průměrná roční teplota je přibližně 25 stupňů, ale cestovatel do vnitrozemí, který se chystá na hory by měl počítat s tím, že tam teplota klesá i pod 10 stupňů. Teplota moře bývá nad 27 stupni. Vlhkost vzduchu překračuje 70 procent.

Hospodářství

V minulosti Srí Lanka byla hlavně zemědělskou zemí, kde pod koloniální britskou vládou největší roli hrálo pěstování čaje, kaučukovníku a skořice. Až do 70. let minulého století export zemědělských plodin stanovil většinu vývozu ze Srí Lanky. S postupem času se ale struktura hospodářství začala měnit.  Dnes největší roli ve vývozu hraje textilní průmysl. V zemi samozřejě se rozvíjí i finanční a telekomunikační sektor, jistý vliv má i turistika. Ale obecně Cejlon patří stále k chudším státům. Díky bezplatnému a snadno dostupnému školství je drtivá většina populace gramotná, co vytváří předpoklady pro budoucí rychlý hospodářský růst. Zemi bohužel neustále sužuje občanská válka, která jakékoliv větší iniciativy stejně jako investorskou přitažlivost neustále brzdí. Po pokusech o vytvoření sociálního státu se spíše státem ovládanou ekonomikou přišel zlom a již od 80. let, kdy nastoupila privatizace a deregulace je soukromý kapitál vítán.

Politické zřízení

Podle Ústavy je Srí Lanka demokratická socialistická republika. Slovo socialistická ale neznamená totéž co u nás před rokem 1989. V zemi se konají pravidelné svobodné volby a systém je mixem parlamentní (parlament má 225 členů) a prezidentské demokracie. Volby se konají každých 6 let.  Stát je součástí britského společenství Commonwealth. Mezinárodní hodnocení Srí Lanky je nejednoznačné, Spojené Státy ji definují jako stabilní demokracii, ale Světová banka a ekonomové se stabilitou politického systému nesouhlasí. Vše se odvíjí od mnoho let trvající občanské války, kde separatističtí Tamilští Tygři požadují vytvoření vlastního nezávislého státu na severu a východu ostrova.