Unawatuna

Unawatuna je pobřežní vesnice na Srí Lance. Je navštěvována hlavně pro své překrásné pláže – občas se říká, že jde…

Unawatuna je pobřežní vesnice na Srí Lance. Je navštěvována hlavně pro své překrásné pláže – občas se říká, že jde o nejhezčí pláž v zemi – a korálové útesy. Leží přibližně 4 kilometry od původně portugalského a později holandského (ti mu vtiskli svůj obraz) města Galle, které je svým evropským rázem v historickém centru velmi překvapivým zážitkem pro každého.

Unawatuna  má své místo v historii, není divu, civilizace v okolí indického poloostrova čítá tisíce let a není zde místa, kterého by se netýkaly nějaké legendy. Kromě legend je Unawatuna známá i jako místo přistání holandských vojsk, která poté co v roce 1640 porazila portugalce v Negombu pochodovala na jejich další državu v Galle. Právě ve zdejším okolí se odehrála jedna z bitev portugalsko-holandské války. Později se Unawatuna stala pro holandské pány místem, kde si stavěli své luxusní rezidence – část z nich se dochovala do dnešních dnů.

Unawatuna původně okouzlila všechny lidi, kteří se snaží mít co nejbližší kontakt s přírodou. Kromě korálových útesů (a pro potápěče také vraky lodí a velmi bohatý podmořský život) je zde několik desítek vzácnějších druhů ptáků, z nichž většinu můžeme najít v okolních bažinách. Velmi zajímavé zážitky může přinést i pozorování zdejších želv, kterých je tolik a tak si zvykly na přítomnost lidí, že klidně přicházejí k prahu hotelu či restaurace.  Obecně se dá říci, že Unawatuna byla oběvena květinovými dětmi, kteří si zde vychutnávali kouzlo světa bez civilizace, ale to již dnes neplatí. To co začalo pronajímáním místních domků za pár rupií dnes je již normálně vybaveným turistickým letoviskem.