Beruwela


Beruwela (Beruwala) je menší městečko na jihozázpadním pobřeží Srí Lanky, které podobně jako Bentota patří k nejoblíbenějším turisticko-ubytovacím cílům na Cejlonu. Leží přibližně šedesát kilometůr na jih od hlavního města Srí Lanky Colombo.

Beruwela je  nejpravděpodobněji prvním místem, kde se velmi pilní a také velmi odvážní (například objevili Mauricius -sice ho nazvali trochu jinak, ale byli první kdo tam přistál) arabští kupci vylodili na Cejlonu někdy kolem osmého až devátého století našeho letopočtu. Žije zde také docela velký počet potomků těchto kupců (a stanoví také tento mix s arabskými kořeny třetí největší etnickou skupinu na Cejlonu – mají kolem deseti procent, většinově jsou sice muslimy, ale ne pouze). Krásná mešita Kechimalai (pokud čekáte minarety a jiné ozdůbky tak typické pro blízký východ, budete jejím vzhledem rozhodně velmi překvapeni), která se zde nachází, je považována za jednu z nejstarších mešit na ostrově. Rozhodně během západu slunce je z tohoto místa asi nejlepší výhled na okolí. V období ramadánu se sem sjíždí až padesát tisíc poutníků na zdejší festival.

Beruwela je jinak na začátku nepřerušovaného sto třicetikilometrového pásu krásných jemných a velkých pláží s přenádherným pískem  a proto přitáhla turistický průmysl. Jinak zde moc památek či přímo typické kultury (vlastně s výjimkou výše zmíněného kusu srílanckého muslimského dědictví) rozhodně nenajdete. Pokud jedete na Srí Lanku odpočívat v hotelu, tak tady jsou jedny z nejlepších nabídek ubytování – nejplněji je zde v hlavní lokální sezóně, neboli v naší zimě, kde si zimomřivci vychutnají krásné teplíčko a ještě lepší koupání u krystalicky čistého moře a na nádherných plážích. Hotelové komplex jsou zde hustě rozmístěné a jde spíše o větší ubytovací kapacity.  Pokud jedete na Cejlonu objevovat kouzla Dálného východu, nebudete mít příliš velký důvod toto městečko navštívit i když hodně aktivnějších turistů ji využívá také a to jako základnu na další výpady, kde si odpočinou v plném západním luxusu jaký Beruwela rozhodně nabízí.

2 012 x přečteno

Comments are closed.