Nizozemsko obecně

Nizozemsko je správný český název, ale stále je častěji používán název Holandsko a občas také nesprávné Nizozemí. Rozloha: 41 526…

Nizozemsko je správný český název, ale stále je častěji používán název Holandsko a občas také nesprávné Nizozemí.

Rozloha: 41 526 km2
Počet obyvtel: 16 850 000
Hustota zalidnění: 500/km2
Úřední jazyk: holandština
Národnost: holanďani (80%+), národy EU (5%+), Indonézani, Turci, Maročani, Surinamci
Náboženství: katolíci (28 %), různí protestanti (40%+), muslimové (5%+), buddhisti, hinduisti
Nejvyšší vrchol:  Vaalserberg 323 m.n.m.
Hlavní město: Amsterdam
Státní zřízení: ústavní monarchie
Hymna: Wilhelmus (Vilém)
Měna: Euro
Časová zóna: Utc +1

Přírodní podmínky

Nizozemsko je velmi nížinnou zemí ležící při pobřeží Severního moře. Nachází se v deltě řek  Rýna (Rijn), Šeldy (Schelde) a Mázy (Maas) – co i vysvětluje obecně velmi nízkou polohu země, jejíž nejvyšší „vrchol“ má pouhcých třista metrů. Na východě hraničí s Německem, na jihu je jeho sousedem Belgie. Počasí zde je mírné přímořské, průměrná zimní teplota je kolem čtyř stupňů, v létě je zde šestnáct stupňů. Celý rok má Nizozemsko dostatek srážek. Část území vytváří také osušené mořské dno, jezera apod. tzv. poldery, které chrání systém různých hrází. Země je protkaná četnými kanály, které odehrávají také důležitou roli v dopravě.

Hospodářství

Nizozemsko je jednou z nejvyspělejších zemí světa. Občas je také považováno za zemi, kde vznikl skutečný čistý kapitalismus. Dnes by se jeho hospodářství dalo definovat jako sociálně tržní (kolem 39 procent je přerozdělováno formou různých daní). Ačkoliv v zemědělství je dnes zaměstnáno méně jak pět procent populace, je to velmi důležitý hospodářský sektor v Holandsku, Nizozemsko je totiž třetím největším vývozcem potravin na světě a i jiné produkty jeho zemědělství jsou známé snad na celém světě (kdo by neslyšel o holandských tulipánech). Nizozemsko také patří mezi desítku zemí, které těží nejvíce zemního plynu na světě. Podobně jako v jiných velmi vyspělých zemích, i v Nizozemsku nejvíce lidí pracuje ve službách. Z důvodů vstřícné daňové politiky vůči velkým korporacím je občas Holandsko považováno za cosi jako daňový ráj a mnoho firem si ho vybírá za své sídlo.

Politické zřízení

Nizozemsko je ústavní monarchií. Hlavou státu je královna, ale jak bývá již u demokracií zvykem, ačkoliv má mezi populací obrovskou autoritu, její role je spíše reprezentativní. Politiku vytváří demokratické volby, přesněji jimi vybraný dvoukomorový parlament. Senát je volen nepřímo na čtyřleté období a má pětasedmdesát členů, Sněmovna má stopadesát členů, které občané vybírají v přímých volbách na čtyřleté období. Předsedu vlády jmenuje královna, je vybírán z čela vítězné politické strany.