Články o zemi ‘Holandsko’


Middelburg

Friday, March 22nd, 2013

Middelburg leží v jižním Holandsku na poloostrově Walcheren. Je hlavním městem provincie Zeeland a tím páde i významným průmyslovým (je zde např. firma Eastman Chemicals) a administrativním centrem. Žije zde kolem čtyřiceti tisíc obyvatel. Na ulicích se můžeme setkat s používáním vlámštiny.

(more…)

Delft

Wednesday, February 6th, 2013

Delft leží v západním Holandsku a má necelých sto tisíc obyvatel. Občas je uváděno, jako jedno z nejhezčích holandských měst, ale tento pojem je vždy hodně závislý na vkusu. Ale určitě za návštěvu stojí, protože patří mezi nejstarší města v zemi a tudíž se v něm nachází i zajímavé památky.

(more…)

Haarlem

Tuesday, May 29th, 2012

Haarlem je hezké město v severovýchodní části Holandska. Návštěvníkům nabízí hezké památky a historické jádro města, ale je také zajímavé jako mezinárodní centrum obchodu s cibulkami tulipánů. Jestli vám jméno města připomíná Harlem, neboli čtvrť v New Yorku, tak to není náhodou, holandské sídlo bylo jeho vzorem.

(more…)

Alkmaar

Saturday, May 26th, 2012

Alkmaar je město, které leží přibližně čtyřicet kilometrů od Amsterdamu v Severním Holandsku. Občas se mu také říká město sýrů, protože se zde každý pátek odehrávají světoznámé sýrové trhy – a proto by ho měl navštívit každý milovník tohoto chutného mléčného výrobku, i když je také historicky zajímavou turistickou destinací. Město má přibližně sto tisíc obyvatel.

(more…)

Arnhem

Friday, April 13th, 2012

Arnhem, místo které zná naprostá většina přinejmenším průměrně sečtělých Evropanů, je město, které leží nad rýnem ve východní části Holandska. Dnes zde žije kolem sto padesáti tisíc obyvatel.  Jde o důležité kulturní i administrativní centrum (je také hlavním městem provincie Geldrie), ve kterém se také nachází několik vysokých škol.

(more…)

Maastricht

Wednesday, April 4th, 2012

Maastricht je považován za nejstarší město Nizozemska. Leží na břehu řeky Mázy, má přibližně sto dvacet tisíc obyvatel a je důležitým administrativním, kulturním i turistickým centrem ve svém regionu neboli v Limburku. Do všeobecné známosti Maastricht vstoupil v roce 1993, kdy vstoupila v platnost zde podepsaná Maastrichtská smlouva stvrzující existenci Evropské Unie.

(more…)

Utrecht

Sunday, March 4th, 2012

Utrecht je čtvrtým největším městem Holandska a  leží ve stejnojmenné provincii přibližně půl hodinky cesty od hlavního města Amsterdamu. Kdysi šlo o nejdůležitější město v Nizozemsku.

(more…)

Amsterdam

Thursday, February 9th, 2012

Amsterdam je největším městem Nizozemska. Leží v provincii Nordholland (severní Holandsko) u řeky Amstel. Ačkoliv hlavní politické instituce sídlí v Haagu, to Amsterdam byl vyhlášen ústavou z roku 1814 hlavním městem Holandska a je jím až do dnešních dnů. Amsterdam je hustě protkán sítí kanálů, které de facto město dělí na miniostrůvky, z tohoto důvodu se mu také občas říká Benátky severu (ale toto označení mívá i Stockholm nebo občas Petrohrad). Samotný Amsterdam má necelých osm set tisíc obyvatel (žijících na ploše dvou set kilometrů čtverečních), ale s aglomerací se jejich počet zdvojnásobuje.

(more…)

Den Haag

Sunday, February 5th, 2012

Den Haag (také zkráceně Haag) je třetím největším městem Nizozemska. Leží na západě Holandska blízko pobřeží Severního moře, od něhož ho oddělují písečné duny.  Den Haag, ačkoliv není hlavním městem Nizozemska, je ale sídlem jeho parlamentu, vlády a královny. Je také celosvětově známý jako sídlo mnoha významných mezinárodních organizací, z nichž je asi nejznámější Mezinárodní trestní soud (ICC).

(more…)

Stručná historie Holandska

Monday, January 30th, 2012

Na úvod proč zde není není nadpis historie Nizozemska – jde o to, že většinou v historickém kontextu se mluvilo právě o Holandsku. Území dnešního Nizozemska bylo před naším letopočtem osídleno germánskými kmeny. Ty byly mírně ovlivňovány Římskou říší a po jejím pádu se staly součástí říše Francké a následně její Východofrancké části.

(more…)

Nizozemsko obecně

Sunday, January 29th, 2012

Nizozemsko je správný český název, ale stále je častěji používán název Holandsko a občas také nesprávné Nizozemí.

Rozloha: 41 526 km2
Počet obyvtel: 16 850 000
Hustota zalidnění: 500/km2
Úřední jazyk: holandština
Národnost: holanďani (80%+), národy EU (5%+), Indonézani, Turci, Maročani, Surinamci
Náboženství: katolíci (28 %), různí protestanti (40%+), muslimové (5%+), buddhisti, hinduisti
Nejvyšší vrchol:  Vaalserberg 323 m.n.m.
Hlavní město: Amsterdam
Státní zřízení: ústavní monarchie
Hymna: Wilhelmus (Vilém)
Měna: Euro
Časová zóna: Utc +1

(more…)