Arnhem


Arnhem, místo které zná naprostá většina přinejmenším průměrně sečtělých Evropanů, je město, které leží nad rýnem ve východní části Holandska. Dnes zde žije kolem sto padesáti tisíc obyvatel.  Jde o důležité kulturní i administrativní centrum (je také hlavním městem provincie Geldrie), ve kterém se také nachází několik vysokých škol.

Počátky města Arnhem se datují někdy kolem devátého století našeho letopočtu. Jeho rozvoj byl potom silně spojen s růstem významu hrabat z Geldrie. Tehdy se zde koncentroval jak administrativní tak i kulturní život v regionu. Městská práva Arnhem získal v roce 1233 a později se stal součástí Hanzy, což ještě urychlilo jeho hospodářský a samozřejmě s tím spojený architektonický růst. Patnácté, šestnácté a sedmnácté století jsou dobou, kdy město přecházelo z rukou do rukou, aby se na konec stalo součástí Holandska. Tím je až do dnešních dnů, i když několikrát toto přerušila okupace. Krátký čas Arnhem ovládali Francouzi, ale historicky mnohem známější je okupace Německá. Těsně před jejím koncem bylo právě toto město svědkem nezdaru operace Market Garden. Šlo o velmi dobře promyšlený, ale tak náročný, že nakonec neúspěšný plán Spojenců, jak obsadit mosty přes řeky a poté bleskurychle udeřit na Německo a tím ukončit celou druhou světovou.

Památky moc Arnhem nenabízí. Je to způsobeno právě oněmi boji z konce druhé světové, které de facto zde z historického jádra nenechaly kamen na kameni. I když úplně prázdné samozřejmě není, co bylo možné obnovit a opravit, bylo obnoveno a opraveno. Určitě velmi zajímavý je pro každého návštěvníka kostel svatého Eusebia (opravy jeho poničené věže byly ukončeny v roce 1964) a také je zajímavá svatyně svaté Walburgy. Oba kostely pochází z patnáctého století.  Zajímavý je také Duivelshuis nebo Ďáblův dům a nebo radnice z poloviny šestnáctého století. V Arnhemu se také nachází jedno z významnějších muzeí Holandska neboli Nederlands Openluchtmuseum, které je možno označit za jakýsi mix klasického skansenu a zajímavých exposicí. Je možné si zde prohlédnout posledních 200 let vývoje, jaký Holandsko prodělalo. Návštěvníci by si také neměli nechat ujít zdejší ZOO, které patří k nejoblíbenějším v Nizozemí. A milovníci militárií bezpodmínečně musí navštívit Airborne Museum, které přináší podrobné informace na téma operace Market Garden.

2 813 x přečteno

Comments are closed.