Middelburg

Middelburg leží v jižním Holandsku na poloostrově Walcheren. Je hlavním městem provincie Zeeland a tím páde i významným průmyslovým (je…

Middelburg leží v jižním Holandsku na poloostrově Walcheren. Je hlavním městem provincie Zeeland a tím páde i významným průmyslovým (je zde např. firma Eastman Chemicals) a administrativním centrem. Žije zde kolem čtyřiceti tisíc obyvatel. Na ulicích se můžeme setkat s používáním vlámštiny.

Město Middelburg bylo založeno na konci osmého nebo na začátku devátého století našeho letopočtu. Přesný rok není znám, první písemná zmínka je z roku 844, kdy je zmiňováno jako jedno ze třech opevněných sídel založených na poloostrově, které chránily místní obyvatelstvo před nájezdy divokých Vikingů. Při osadě vznikl brzy i klášter, ale městská práva Middelburg získal až v roce 1217. Ve středověku začal velký rozmach města, bylo významným centrem obchodu zprostředkovávajícím výměnu zboží mezi Flandry a Británií. V době koloniální expanse v sedmnáctém století se jednalo o druhé nejvýznamnější sídlo mocné Východoindické společnosti.  Bohatá historie znamenala i krásné staré město, bohužel během druhé světové bylo poničeno bombardováním a následnými požáry. Plánovala se sice plná rekonstrukce, ale v ohni zmizely i archivy s mnoha důležitými údaji. Proto i rekonstrukce starého města není úplně přesná.

Mezi nejnavštěvovanější památky zde patří opatství Abdij, které je souborem více různých budov, jejichž kořeny sahají až do jedenáctého století. Nachází se v něm i významné Zeeuws muzeum, ve kterém návštěvník může zjistit leccos zajímavého z historie města a celého regionu a také si zde prohlédne různé zajímavé předměty, které v průběhu staletí na poloostrově Walcheren vznikly. Mezi další významné zajímavosti ve městě určitě patří i radnice, ve které můžeme obdivovat skloubení více architektonických stylů a nebo Východní kostel ze sedmnáctého století, který návštěvníka překvapí svým osmibokým tvarem a kopulí. Také je zde trochu klasických měšťanských a kupeckých domů ze sedmnáctého a osmnáctého století, které jsou pro Holandsko typické. Děti, které většinou z památek moc nadšené nejsou, budou moci navštívit park Miniature Walcheren kde, jak už název napovídá, je možno obdivovat celý poloostrov ve zmenšené podobě.