Alkmaar

Alkmaar je město, které leží přibližně čtyřicet kilometrů od Amsterdamu v Severním Holandsku. Občas se mu také říká město sýrů,…

Alkmaar je město, které leží přibližně čtyřicet kilometrů od Amsterdamu v Severním Holandsku. Občas se mu také říká město sýrů, protože se zde každý pátek odehrávají světoznámé sýrové trhy – a proto by ho měl navštívit každý milovník tohoto chutného mléčného výrobku, i když je také historicky zajímavou turistickou destinací. Město má přibližně sto tisíc obyvatel.

Úplné začátky města sahají přibližně do desátého století našeho letopočtu. Městská práva ale Alkmaar získal přeci jen později a to v roce 1254, kdy mu je dal hrabě Floris V. Nejslavnější moment a také hlavní zápis do holandské historie přišel ve století šestnáctém, v době kdy Holandsko bojovalo o nezávislost proti svým dřívějším španělským pánům. V roce 1573 se městu podařilo odrazit obléhání i útok mocných vojsk vedených knížetem z Alby, což se považuje za přelomový moment bojů o nezávislost. Od té doby se také začalo říkat, že „vítězství se začíná v Alkmaaru.“ V šestnáctém století také nastal dosti bouřlivý rozvoj města, spojený mimo jiné s pivovarnictvím a solí. Obchodní duch protestantského Holandska byl pro město jako živá voda. K dalšímu rozvoji došlo v devatenáctém ale i dvacátém století a dnes je město průmyslově obchodním centrem.

Alkmaar vůbec není chudý na architektonické a historické památky. Nachází se jich zde více jak čtyři stovky. Turisticky nejatraktivnější je pravděpodobně Waag, jehož kořeny sahají až do hlubokého čtrnáctého století. Nadšení návštěvníků vyvolává také radnice ze století šestnáctého a kostel Grote St. Laurens. Také se zde nachází různá zajímavá muzea, nejdůležitější pro návštěvníky jsou asi etnografické a muzeum sýra a piva. Největší atrakcí města je onen na začátku zmíněný sýrový trh, na kterém návštěvník nejenže může koupit sýry nejvyšší kvality. Ale může si i vychutnat tradiční způsob prodeje, jaký je v Nizozemí již po staletí. Smlouvání o ceně, ochutnávači, dřevěná vozítka, klasická závaží, přirozený ruch a šum podpořený nejvyšší kvalitou prodávaného zboží, to je něco co se prostě musí zažít. A největší šok asi bude mít český návštěvník z cen. Za peníze, které dává v českých obchodech za sýrový odpad, tady může koupit to nejlepší na světě ve své kategorii.