Amsterdam

Amsterdam je největším městem Nizozemska. Leží v provincii Nordholland (severní Holandsko) u řeky Amstel. Ačkoliv hlavní politické instituce sídlí v…

Amsterdam je největším městem Nizozemska. Leží v provincii Nordholland (severní Holandsko) u řeky Amstel. Ačkoliv hlavní politické instituce sídlí v Haagu, to Amsterdam byl vyhlášen ústavou z roku 1814 hlavním městem Holandska a je jím až do dnešních dnů. Amsterdam je hustě protkán sítí kanálů, které de facto město dělí na miniostrůvky, z tohoto důvodu se mu také občas říká Benátky severu (ale toto označení mívá i Stockholm nebo občas Petrohrad). Samotný Amsterdam má necelých osm set tisíc obyvatel (žijících na ploše dvou set kilometrů čtverečních), ale s aglomerací se jejich počet zdvojnásobuje.

První zmínky o městu Amsterdam najdeme ve druhé polovině třináctého století a informují nás o o tom, že lidé kteří vystavěli hráz a most přes řeku Amstel nebudou platit mýto za přecházení řeky. Tito lidé jsou nazvání v latinském dokumentu hraběte Florise V. jako „homines manentes apud Amestelledamme“. Městská práva získal Amsterdam ve století čtrnáctém a ve stejném století se také začal dynamicky rozvíjet, jako jedno z důležitých obchodních center. Na začátku patnáctého století měl tři tisíce obyvatel a během následujících sta let také vznikly tři jeho nejdůležitější kanály. V šestnáctém století rozvoj zrychlily ještě daleké obchodní výpravy do Indie a ve století sedmnáctém byl Amsterdam jedním z nejvýznamnějších obchodních měst na světě a zažíval své první zlaté období (jeho populace přesahovala dvě sta tisíc). Druhým velevýznamným obdobím byla druhá polovina století devatenáctého, kdy vzniklo mnoho nových muzejí, galerií, nové nádraží či propojeno Amsterdam kanálem s Severním mořem a Rýnem. Oba válečné konflikty v minulém století postihly město hlavně úbytky v populaci, po druhé světové došlo k dalšímu rozvoji a rozrůstání Amstru.

Hlavní ulicí Amsterdamu je Damrak a spojený s ní Rokin, nejstarší částí města je Wallen, který se nachází východně od té druhé ulice. Jižněji od Wallen najdete Waterlooplein, který je starou židovskou čtvrtí. Mimo kanály se nachází Jordaan a de Pijp, což jsou starší čtvrti obydlené dělníky a také Museumplein, kde najdete nejdůležitější amsterdamská muzea a také Vondelpark z devatenáctého století. Památky a zástavba v Amsterdamu mají již mnoho let a dýchne z mnoha domů na vás atmosféra dávno minulých staletí. Nejstarší stavbou ve městě je Wallen Oude Kerk neboli Starý kostel, který byl postaven v roce 1306. Velmi zajímavou starou památkou je i het Houten Huys, který je nejstarším zdejším zachovaným dřevěným domem a má již nyní téměř šest staletí – a je zároveň zajímavou ukázkou dřevěné gotiky. Dřevěné budovy v Amsterdamu vymizely během období renesance, která městu vtiskla jeho charakteristickou tvář, ale ta je již kamenná.

Amsterdam má obrovské množství atrakcí pro turisty. Pokud někdo bude hledat přeci jen něco povznášejícího ducha a ne jen tělo, tak by určitě neměl vynechat zdejší muzea. Za návštěvu určitě stojí Rijksmuseum Amsterdam neboli zdejší národní muzeum, které návštěvníkovi mimo jiné nabídne více jak pět tisíc obrazů z patnáctého až devatenáctého století. Dále je zde Van Goghovo muzeum, co se v něm nachází asi není nutno nikomu vysvětlovat. Z podobného typu muzejí určitě také vyniká Museum het Rembrandthuis neboli Rembrandtův dům. A zase z jiného soudku čerpá Ajax Museum neboli muzeum světoznámého Ajaxu Amsterdam a nebo dům Anny Frankové, které není jen vzpomínkou ukrývání se během nacistické okupace, ale i jistým varováním do budoucnosti  proti pronásledování a diskriminaci.