Durmitor

Durmitor je nezjnýmějším pohořím v Černé Hoře. Nachází se zde téměř padesát vrcholů které mají více jak dva tisíce metrů.…

Durmitor je nezjnýmějším pohořím v Černé Hoře. Nachází se zde téměř padesát vrcholů které mají více jak dva tisíce metrů. Pro své krásy byl Durmitor vyhlášen jako národní park a spolu s kaňonem řeky Tara jako celek patří na seznam světového dědictví UNESCO. Vápencový Durmitor patří k Dinárskému horskému systému.

Kromě dvoutisícovek  můžete zde také najíž pět kaňonů, více jak sedm set pramenů a osmnáct jezer. Samotný Durmitor vymezuje řeka Komarnica na jihu a jihozápadě,  kaňon řeky Piva na západě a kaňon řeky Tara na severovýchodě. Původ názvu Durmitor je pravděpodobně keltský a měl by znamenat hory a vodu. Nejvyšším vrcholem je Bobotov kuk, který měří 2523 metrů. Zdejší jezera jsou ledovcového původu, největší, nejznámější a nejoblíbenější je Crno jezero (Černé jezero) které má plochu více než pět set hektarů. Crno jezero se skládá vlastně ze dvou menších jezer, Velkého a Malého jezera, je jednoduše dostupné z blízkého města Žabljak a jeho okolí je dobře upraveno pro turistické výpravy. Díky vápenci návštěvník pohoří Durmitor může také očekávat velké množství jeskyň, z nichž neznámější je Na Vjetrenim brdina, které má jak hloubku tak délku kolem jednoho kilometru.

Durmitor je nejlépe navštívit z důvodu příznivějšího počasí od července až do konce září. Výpravu sem je nejlépe začít ve městě Žabljak, přesněji návštěvou správy národního parku, kde si zjistíte aktuální podmínky, které se týkají volného pohybu po parku a také případného táboření. Durmitor je velmi atraktivní z důvodu jisté divokosti, ale cenou za to je velmi omezená ubytovací kapacita, chat či bivaků zde není příliš mnoho, častější jsou spíše salaše (neboli katuny), které pokud vás zastihne noc či (a nebo a) nepohoda, můžeou velmi dobře posloužit pro přespání či přečkání nejhorších chvil.  Různých turistických cest zde není málo, ale obecně jde o náročnější terén (a někdy cesty nejsou příliš udržované), kam by se měl vypravit jen zkušenější turista a nebo alespoň by ve skupině měl být někdo, kdo si již poradil při extrémnějším lezení po horách.