Články o zemi ‘Černá Hora’


Cetinje

Tuesday, September 25th, 2012

Cetinje je nevelké město v Černé Hoře, které má necelých dvacet tisíc obyvatel. Jedná se o dřívější hlavní město státu , které se nachází přibližně čtyřicet kilometrů od dnešní metropole. Pro kulturní a národní život země Cetinje stále odehrává velmi významnou roli.

(more…)

Podgorica

Monday, July 23rd, 2012

Podgorica je největší a zároveň hlavní město Černé Hory. Má více jak sto tisíc obyvatel a to je kolem čtvrtiny celé populace celého státu. Paradoxně, ačkoliv Černá Hora je velmi hornatý stát, jeho metropole je položena ve výšce pouhých 44 metrů nad mořem, při soutoku řek Ribnica a Morača.

(more…)

Boka Kotorská

Tuesday, March 13th, 2012

Boka Kotorská je největším přírodním zálivem v jižní části Jaderského moře, která zcestovalému člověku může připomínat například i norské fjordy. Má přibližně třicet kilometrů a rozkládá se na plože téměř devadesáti kilometrů čtverečních. V nejširším místě má sedm kilometrů, v nejužším necelých čtyři sta metrů, největší hloubka je 60 metrů.  Boka Kotorská se dělína několik dalších částí, zálivy Herceg Novi, Risan a Tivat.

(more…)

Durmitor

Tuesday, February 7th, 2012

Durmitor je nezjnýmějším pohořím v Černé Hoře. Nachází se zde téměř padesát vrcholů které mají více jak dva tisíce metrů. Pro své krásy byl Durmitor vyhlášen jako národní park a spolu s kaňonem řeky Tara jako celek patří na seznam světového dědictví UNESCO. Vápencový Durmitor patří k Dinárskému horskému systému.

(more…)

Stručná historie Černé Hory

Friday, February 3rd, 2012

Archeologické nálezy dokazují, že území Černé Hory bylo osídleno již v paleolitu. Civilizovanější osídlení historie připomíná až s příchodem Illyrů, které jako vůbec většinu tehdejší kulturnější Evropy podrobil mocný antický Řím. Na konci čtvrtého století našeho letopočtu, při rozpadu Říma na dvě části, Černá Hora připadla té části východní (zvláště po úpadku Západu).

(more…)

Černá Hora obecně

Wednesday, February 1st, 2012

Rozloha: 13 812 km2
Počet obyvtel: 672 000
Hustota zalidnění: 49/km2
Úřední jazyk: černohorský
Národnost: černohorci (43%), srbové (32%), bosňáci (8%), albánci (5%)
Náboženství: oficiálně 74% pravoslaví, 17% islám
Nejvyšší vrchol:  Zla Kolata 2534 m.n.m.
Hlavní město: Kodaň
Státní zřízení: republika
Hymna: Oj, svijetla majska zoro (Ó, jasné květnové ráno)
Měna: Euro (není členem eurozóny)
Časová zóna: Utc +1

(more…)