Řecko obecně


Rozloha: 131957 km2
Počet obyvatel: 10 964 020
Hustota zalidnění: 83/km2
Úřední jazyk: řečtina
Národnost: Řekové (90%) Makedonci, Turci, Albánci
Náboženství: Pravoslavné (98% obyvatel)
Nejvyšší vrchol: Olymp (2917 m n. m.)
Hlavní město: Athény
Státní zřízení: republika
Hymna: Imnos eis tin Eleftherian (Hymna na svobodu)
Měna: Euro
Časová zóna: Utc +2

Přírodní podmínky

Na severu hranice s Albánií, Makedonií a Bulharskem, Na východě s Tureckem. Řecko tvoří rozsáhlá pevninská část zahrnující Peloponéský poloostrov a část Balkánu a pak tisíce ostrovů a ostrůvků rozesetých v Egejském a Iónském moři. Přes 80% země je tvořeno horami a kopci, což činí Řecko jedním z nejhornatějších států v Evropě. Nejvyšší horou je Olymp, kde podle legend sídlí staří řečtí bohové. Celková délka pobřeží (když počítáme i břehy jednotlivých ostrovů) činí neuvěřitelných asi 15000 km (to je něco více než třetina obvodu zeměkoule). Turisté si do řecka jezdí buď užívat modrou oblohu a průzračné moře v mnoha letoviscích rozsetých jak na pevnině tak na ostrovech, nebo obdivovat antické památky. Popřípadě obojí a k tomu jim pomáhá i velmi příjemné, klasicky středomořské počasí.

Hospodářství

Řecko ačkoliv patří do Evropské Unie není nijak vyspělým státem. Podstatná část obyvatel je živena příjmy z cestovního ruchu, lodi plující pod Řeckou vlajkou brázdí snad všechny oceány světa a mají významný podíl na celosvětové lodní dopravě. Většina ostatních se věnuje zemědělství. A mnoho obyvatel městeček a vesnic u pobřeží rybaří. Řecko tradičně produkuje olivy a olivový olej vynikající kvality. Dále jsou známá vína jež díky množství slunce bývají výborné kvality ačkoliv si člověk na jejich chuť musí trochu zvyknout. A v neposlední řadě třeba sýry, známá je Řecká Feta, často nesprávně zaměňovaná za sýr Balkán. V přímořských částech státu jsou k dostání čerstvé ryby a mořské plody, nejlépe je přivstat si a nakoupit buď na trhu kam vozí rybáři čerstvé úlovky nebo přímo v přístavu, absolutně čerstvé, od rybářů tak jak úlovky přivezou.

Politické zřízení

Řecko bylo mnoho let pod nadvládou Turků, samostatný řecký stát vznikl opět až roku 1829. Od tehdy bylo Řecko královstvím až do roku 1967 kdy nestabilita vlády vyústila ve vojenský puč a král byl donucen uprchnout ze země. Roku 1973 bylo oficiálně zrušeno království a zavedena demokracie a ačkoliv vojenská diktatura o rok později padla země zústala republikou. Od roku 1981 je Řecko členem Evropské Unie. Dnes je Řecko parlamentní republikou, 300 poslanců parlamentu je voleno vždy na 4 roky. Historické zkušenosti a hlavně konflikt zájmů v regionu způsobují časté třenice s Tureckem.

Pár receptů z řecké kuchyně

Horatiki
Fasolada
Tarama
Avgolemono
Revani
Řecká baklava
Keftedes

3 189 x přečteno

Comments are closed.