Maribor

Maribor (v němčině Marburg an der Drau) je druhým největším městem ve Slovinsku. Leží nad řekou Drávou na severu země blízko…

Maribor (v němčině Marburg an der Drau) je druhým největším městem ve Slovinsku. Leží nad řekou Drávou na severu země blízko hranic s Rakouskem – blízko dálnice z Vídně do Lublaně. Maribor je důležitým hospodářským i kulturním centrem a má přes 100 tisíc obyvatel.

Maribor byl významný již ve středověku a to zvláště díky důležité pevnosti Marchburg, která se nachází na kopci na severu města. Jejím úkolem byla obrana údolí před nájezdy bojovných Maďarů. Samotné město Maribor se neustále rozvíjelo poblíž řeky, kde se koncentroval obchod s vínem, podporovaný lokální židovskou komunitou. Další opevnění se začala objevovat díky ohrožení jaké začala představovat mocná Osmanská říše – z nich do dnešních dnů zůstaly docela hezky zachovalé čtyři věže.  Maribor velmi utrpěl na konci druhé světové, tehdy se na ruiny proměnilo více jak dvě třetiny města.

Velmi zajímavé je pro turistu i třebas pracovního návštěvníka centrum starého města, kterému majestátně vévodí hrad postavený v patnáctém  století. V tomto hradu se dnes nachází muzeum, které je věnované historii Mariboru. Poblíž také je další muzeum s novější tématikou, které je pro změnu věnované osvobození země. Na blízkém náměstí můžete obdivovat vinné sklípky z devatenáctého století. Jižněji od městského parku můžete navštívit náměstí Slomšeka, to je nyní nově pojmenované po prvním slovinském blahoslaveném, kterým byl biskup, pedagog a politik Martin Slomšek, žijící v 19. století.  Na jeho náměstí se také nachází Slovinské národní divadlo a také zde najdete  Galerii moderního umění.  Pokud navštívíte Maribor, tak byste si také neměli nechat ujít zdejší židovskou čtvrť a synagogu z 15. století.  A pokud se v Mariboru objevíte s nějakým sportovnějším úmyslem a zvláště v zimě, tak kousíček od města a užívejte si krásy jaké nabízí Pohorje, pohoří které je součástí Alp, přesněji jedním z jeho nejvýchodnějších cípů. Kromě velmi dobré lyžařské infrastruktury tam můžete najít i lázně s termálními prameny.