Články o zemi ‘Slovinsko’


Lublaň

Pondělí, 28 listopadu, 2011

Lublaň (slovinsky Ljubljana a německy Laibach), ležící na řece Lublanici, je sice hlavním a největším městem Slovinska, ale mezi hlavními městy v Evropě patří rozhodně k těm nejmenším – má přibližně 270  tisíc obyvatel. Z tohoto počtu jednu pětinu dělají studenti, díky čemu je i Lublaň velmi mladým městem. Město je od června do září sídlem mnoha krásných a zábavných festivalů a koncertů, ale další se odehrávají mimo toto období, jako například mezinárodní festival umění v říjnu,  svátek vína v listopadu či mezinárodní filmový festival v prosinci.

(Pokračování textu…)

Maribor

Pátek, 11 listopadu, 2011

Maribor (v němčině Marburg an der Drau) je druhým největším městem ve Slovinsku. Leží nad řekou Drávou na severu země blízko hranic s Rakouskem – blízko dálnice z Vídně do Lublaně. Maribor je důležitým hospodářským i kulturním centrem a má přes 100 tisíc obyvatel.

(Pokračování textu…)

Kras

Úterý, 26 dubna, 2011

Kras je horské vápencové území ve Slovinsku jehož součástí je i stejnojmenná plošina. Právě díky tomuto přírodnímu útvaru vzniklo v 19. století slovo kras, které se potom používá pro podobné celky (slovenský kras, moravský kras a pod.). Slovinský Kras se nazývá jinak také Pravým, Originálním či Klasickým krasem.

(Pokračování textu…)

Portorož

Pátek, 30 ledna, 2009

Každá země, která má svůj kousek pobřeží má přinejmenším jedno letovisko, které je plně věnováno zábavě. Slovinsko není v tomto případě výjimkou a u něj tuto roli odehrává Portorož (nebo také italsky Portorose čili přístav růží). Toto pobřežní město má přibližně tři kilometry čtvereční a žije v něm něco přes dva tisíce obyvatel.

(Pokračování textu…)

Bled

Čtvrtek, 29 ledna, 2009

Bled je, spolu s se svým nádherným smaragdovým jezerem, středověkým zámkem na strmém skalisku, ostrůvkem na jezeře s kostelem a vysokými štíty okolních Julských Alp, jedním z nejoblíbenějších míst ve Slovinsku a také startovním bodem pro ty, kteří chtějí navštívit Triglavský národní park. Bled je vzdálen 35 kilometrů od mezinárodního letiště v Lublani.

(Pokračování textu…)

Piran

Čtvrtek, 29 ledna, 2009

Piran – také italsky Pirano – je nejoblíbenějším městem na slovinském pobřeží. Leží na konci úzkého poloostrova, který je také nejzápadnějším kouskem slovinské části Istrie. Městečko má něco přes čtyři tisíce obyvatel a zabírá přibližně jeden kilometr čtvereční.

(Pokračování textu…)

Julské Alpy

Čtvrtek, 24 července, 2008

V severozápadní části Slovinska leží Julské Alpy (jejich menší západní část zasahuje až do Itálie), které jsou zároveň nejvyšším pohořím této země. Za svůj název vděčí Juliovi Caesarovi, který při úpatí jejich západní části založil město Cividale del Friuli. Jejich největším vrcholem je Triglav (pojmenovaný podle třech vrcholků) sahající výšky 2864 metrů nad mořem a velká část Julských Alp ve Slovinsku patří do Triglavského národního parku rozloženého na ploše 838 kilometrů čtverečních.

(Pokračování textu…)

Lázně Čatež

Čtvrtek, 24 července, 2008

Lázně Čatež (Terme Čatež) leží v sousedství města Brežice nedaleko hranic s Chorvatskem na soutoku řek Krky a Sávy. Čatež (či přesněji Čatež ob Savi) je jednoduše dostupný z dálnice do Lublaně – dálnice je vzdálena asi 1,5 kilometru od lázní a nebo vlakem ze Záhřebu i Lublaně. Ubytování termály Čatež nabízí jak  v kempech, apartmánech nebo v hotelích různých kategorií. Lázně Čatež jsou oprávněně považovány za jedno z největších turistických center ve Slovinsku – přijíždí sem každoročně více než 640 tisíc návštěvníků a mnoho je zde již po několikáté, což naznačuje jak kvalitu tak spokojenost.

(Pokračování textu…)

Stručná historie Slovinska

Pondělí, 7 července, 2008

Prvními známými obyvateli Slovinska byli  podobně jako v na celém území bývalé Jugoslávie Ilyrové, kteří sem přišli někdy kolem roku 1200 před naším letopočtem.  Kolem roku 400 před naším letopočtem seme pronikly i Keltské kmeny, ale ty původní obyvatele nevytlačili. Založili také zde keltské království Noricum.  Po keltské přítomnosti zde zůstalo i několik názvů jako například řeká Sáva nebo jezero Bohinj. Kolem prvního století před naším letopočtem na území Noricum začali tlačit římané a plné obsazení a začlenění do Říše římské se datuje kolem roku 10 před naším letopočtem. Římané zde zakládali vojenské tábory, které se později staly městy, příkladem je například Emona, dnešní Lublaň nebo Celeia dnešní Celje. Vládu Říma ve Slovinsku ukončily neustálé barbarské nájezdy, nejdříve v pátém století Hunů, potom Ostrogótů a Langobardů.

(Pokračování textu…)

Slovinsko obecně

Neděle, 6 července, 2008

Rozloha: 20 253 km2
Počet obyvtel: 2 019 392
Hustota zalidnění: 95/km2
Úřední jazyk: slovinština
Národnost: Slovinci (83%) Chorvati, Srbové, Bosňáci, Italové, Maďaři
Náboženství: Katolické (58% obyvatel), Islám, Pravoslaví
Nejvyšší vrchol: Triglav (2 864 m n. m.)
Hlavní město: Lublaň
Státní zřízení: republika
Hymna: Zdravljica (Zdravice)
Měna: Euro
Časová zóna: Utc +1

(Pokračování textu…)