Julské Alpy


V severozápadní části Slovinska leží Julské Alpy (jejich menší západní část zasahuje až do Itálie), které jsou zároveň nejvyšším pohořím této země. Za svůj název vděčí Juliovi Caesarovi, který při úpatí jejich západní části založil město Cividale del Friuli. Jejich největším vrcholem je Triglav (pojmenovaný podle třech vrcholků) sahající výšky 2864 metrů nad mořem a velká část Julských Alp ve Slovinsku patří do Triglavského národního parku rozloženého na ploše 838 kilometrů čtverečních.

Centrálním bodem Triglavského národního parku je samozřejmě jeho hlavní atrakce Triglav, ale nachází se zde i mnoho dalších vrcholů překračujících 2 000 metrů, krásné řeky a potoky, nádherná údolí a husté lesy. Má velmi bohatou faunu a flóru s některými specifickými druhy jako třeba triglavská růže. Velmi dobře označené turistické trasy vedou na velké množství vrcholů Julských Alp. Mezi nejoblíbenější patří výstupy na Mangart (2678 m. n. m.) při italské hranici, na úzký jak jehličí Jalovec (2645 m. n. m.) v severní části nebo na zubatý Razor (2601 m. n. m.) položený jihovýchodně od sedla Vršič.

V parku platí sice mnoho pravidel a zákazů, ale naprostá většina je pro každého návštěvníka naprosto samozřejmá, jsou to například zákazy rozdělávání ohně, odhazování smetí nebo trhání květin. Protože v Triglavském národním parku jsou Julské Alpy obzvlášť pod ochranou, tak se zde nesmí ani jezdit na kolech a tábořit. Dobrým zvykem je také zdravit potkané návštěvníky, stačí ale i pro nás jednoduché Dober den (jak jinak než dobrý den) nebo aspoň milý úsměv. Cesty v parku nejsou nejširší, ale jeho správa je nechce rozšiřovat, aby nedošlo k poškození přírody větším návalem turistů.

V Julských Alpách je kolem padesáti horských chat, které umožňují ubytování během výprav, z nichž většina funguje od června do září. Celý rok fungují de facto jen ty položené v nižších oblastech. Vzdálenost mezi horskými chatami nepřekračuje pět hodin chůze. Některé chaty v okolí Triglavu jsou v srpnu a září přeplněné (pokud se ale zhoršuje rychle počasí, tak nikdo nebude vyhnán ven), zvláště o víkendech. Nejlépe pokud chceme projít Julské Alpy a zvlášť Triglav v tomto období, tak někdy uprostřed týdne a je dobré si i místo na chatě telefonicky zarezervovat předem.

Julské Alpy – Ubytování a dovolená

4 909 x přečteno

One Response to “Julské Alpy”

  1. Minivakan Says:

    Dobrý tip na výpravu do nádherné přírody. Pokusím se trošku rozšířit informaci Julských Alpách a přidám sem odkaz http://cs.tixik.com/m/?id=2355273 na satelitní mapu Julských Alp. Je doplněná o konkrétní body, jako je Národní park Triglav, Soča, Slap Savica a další místa v okolí.