Lázně Čatež


Lázně Čatež (Terme Čatež) leží v sousedství města Brežice nedaleko hranic s Chorvatskem na soutoku řek Krky a Sávy. Čatež (či přesněji Čatež ob Savi) je jednoduše dostupný z dálnice do Lublaně – dálnice je vzdálena asi 1,5 kilometru od lázní a nebo vlakem ze Záhřebu i Lublaně. Ubytování termály Čatež nabízí jak  v kempech, apartmánech nebo v hotelích různých kategorií. Lázně Čatež jsou oprávněně považovány za jedno z největších turistických center ve Slovinsku – přijíždí sem každoročně více než 640 tisíc návštěvníků a mnoho je zde již po několikáté, což naznačuje jak kvalitu tak spokojenost.

Historie Lázní Čatež sahá do roku 1797, kdy byly zde objeveny termální prameny. O necelých třicet let později v roce 1827 je zaplavila při povodních řeka Sáva a k jejich znovuobjevení došlo v roce 1854. Ve dvacátých letech minulého století zde bylo založeno menší soukromé léčebné centrum, které bylo po válce znárodněno. Další termální prameny zde byly objeveny v roce 1963 a nastartovaly rychlý rozvoj městečka a díky tomu jsou nyní Lázně Čatež velmi  moderním a oblíbeným turistickým a léčebným střediskem.

Kromě využití všech atrakcí lázeňského střediska (termály Čatež v létě nabízejí deset bazénů s celkovou plochou více než 10 tisíc metrů čtverečních a na zimu je nachystáno 1 800 metrů čtverečních krytých bazénů, navíc je zde i největší Aquapark ve Slovinsku s plochou bazénů 1 200 metrů čtverečních) je možná návštěva také blízkého kulturního a administrativního centra regionu, neboli města Brežice, které leží asi 3 kilometry od lázní Čatež. Ve vzdálenosti sedmi kilometrů leží hrad v Mokrici, o jehož existenci jsou první záznamy z 15. století. V 16. století byl přestaven v renesančním slohu, ale dnešní podoba vychází ze století 19 – dnes je zde luxusní hotel  (v Mokřici si také případně nadšenci golfu mohou vychutnat svůj oblíbený sport na osmnácti jamkovém hřišti). V blízkém okolí se nachází i další historické památky jako například hrad Bizeljsko nebo klášter Pleterje. Nedaleké chorvatské hranice umožňují i jednoduchou výpravu do Záhřebu, který je vzdálen jen 30 kilometrů.

Lázně Čatež – dovolená a ubytování

4 161 x přečteno

Comments are closed.