Chiang Mai


Chiang Mai je největším městem v severním Thajsku (a je občas považováno za druhé nejdůležitější město v zemi). Má 150 tisíc obyvatel a s aglomerací je to téměř 700 tisíc, co je polovina obyvatel celé stejnojmenné provincie. Leží přibližně 700 kilometrů severně od Bangkoku na řece Ping v jedné z nejhornatějších částí Thajska. Město je důležitým obchodním a dřevozpracujícím centrem, nemalou roli hraje i turistika lákaná krásou zdejších svatyní. Dopravit se sem lze buď na Mezinárodní letiště Chiang Mai, kam létají pravidelně letadla z Bangkoku a také z významnějších měst Východní a Jihovýchodní Asie nebo autobusem nebo vlakem (vlak i autobus jedou více než deset hodin z Bangkoku).  Dešťové období zde začíná na konci května a trvá až do října. Nejteplejší počasí je zde v dubnu, kdy průměrné teploty se pohybují kolem 30 stupňů.

Chiang Mai založil v roce 1296 král království Lanna, Mengrai. Město mělo zajišťovat ochranu před nájezdy z Barmy a stalo se také novým sídelním městem království. Jeho asi největší rozvoj byl v 15. století, ale již o 100 let později spolu s úpadkem království začíná ztrácet na významu a od 16. do 18. století bylo obětí nájezdů jak z Barmy tak z Ayutthaye. Dokonce v druhé polovině 18. století bylo na krátko téměř opuštěno, ale později noví páni z Siamu rychle začali obnovovat jeho původní význam, znovuvystavěli opevnění, později zde také vystavěli významný říční přístav, který pomohl městu se stát důležitým centrem pro obchod s Čínou a Barmou. S postupnou modernizací Thajska se i Chiang Mai začleňovalo do života státu, železnice ho se zbytkem země propojila v roce 1921, ale pro turistiku bylo objeveno až v 80. letech minulého století, protože před tím okolní region byl působištěm různých partyzánských skupin bojujících s centrální vládou.

Podobně jako v jiných thajských městech jednou z největších atrakcí jsou buddhistické chrámy. Je jich zde více než 300. Asi nejznámější a nejvýznamnější svatyní je Wat Phrathat Doi Suthep založený pravděpodobně v roce 1383, podle legendy místo pro výstavbu tohoto chrámu určil bílý slon, který po nalezení vhodné lokace třikrát zatroubil a zemřel. Nejstarším chrámem ve městě je Wat Chiang Man, který byl pravděpodobně založen stejně jako město čili v roce 1296. Mezi další zajímavosti patří opevnění s 18 metrů širokým vodním příkopem, socha tří králů a vůbec celé obnovené staré město. Chiang Mai slouží také jako základní bod pro cestování v okolních horách a návštěvu národních parků.

2 733 x přečteno

Comments are closed.