Články o zemi ‘Thajsko’


Krabi

Pondělí, 3 listopadu, 2008

Krabi je hlavním městem stejnojmenné provincie na jihozápadním pobřeží Thajska. Leží u ústí řeky Krabi do Adamanského moře. Není příliš velké, žije v něm kolem 25 tisíc obyvatel. Mezinárodní spojení zajišťuje zdejší letiště ležící západně od města. Krabi je velmi často používáno jako základní výchozí bod pro další cestu na okolní ostrovy jako Phi Phi, Phuket nebo Ko Lanta. Ale i ve svém okolí má několik velmi oblíbených turistických destinací.

(Pokračování textu…)

Phi Phi

Neděle, 2 listopadu, 2008

Ko Phi Phi (také Koh Phi Phi) neboli ostrovy Phi Phi se nachází blízko jihozápadního pobřeží Thajska a ostrova Phuket.  Jsou součástí provincie Krabi. Počasí zde je tropické a de facto jsou zde pouze dvě roční období, horké (od ledna do dubna) a dešťové (od května do prosince), průměrné teploty se pohybují od 25 do 32 stupňů. Souostroví se skládá z šesti ostrovů (z důvodu své krásy je také Národním parkem), ale jen dva jsou významnější, zbytek jsou de facto jen vápencové skály čnící z moře.  Spojení se světem zaručují pravidelné trajekty do Krabi, Phuketu, Ao Nang a Ko Lanty.  

(Pokračování textu…)

Ko Chang

Čtvrtek, 4 září, 2008

Ko Chang (nebo také Koh Chang) je druhým největším thajským ostrovem. Leží blízko thajského východního pobřeží u hranic s Kambodžou, přibližně 300 kilometrů od Bangkoku. Jméno v překladu znamená Sloní ostrov ale ne proto, že by zde původně žili sloni, ale protože je svým tvarem připomíná. Ostrov je veliký přes 400 kilometrů čtverečních, má kopcovitý ráz (nejvyšší vrchol má 744 metrů), vnitřní část je porostlá džunglí a žije zde něco více než 5 000 stálých obyvatel. Ko Chang je spíše klidnější destinací pro turisty, kromě krásných letovisk zde jsou spíše jen menší vesničky. Počasí zde je podobné jako v celém Thajsku, v létě až do konce září je zde větší počet srážek, teploty jsou neustále příjemné (i díky vlivu moře) nad dvacet stupňů.

  (Pokračování textu…)

Bangkok

Neděle, 31 srpna, 2008

Hlavní město Thajska Bangkok je politickým, ekonomickým a kulturním centrem země. Má kolem deseti milionů obyvatel. Leží na řece Chao Phraya (říká se jí občas i řeka králů) blízko jejího ústí do moře, či přesněji do Thajského zálivu. Ta rozděluje Bangkok na dvě části – Thonburi na západním a Krung Thep na východním břehu.

(Pokračování textu…)

Chiang Mai

Úterý, 8 července, 2008

Chiang Mai je největším městem v severním Thajsku (a je občas považováno za druhé nejdůležitější město v zemi). Má 150 tisíc obyvatel a s aglomerací je to téměř 700 tisíc, co je polovina obyvatel celé stejnojmenné provincie. Leží přibližně 700 kilometrů severně od Bangkoku na řece Ping v jedné z nejhornatějších částí Thajska. Město je důležitým obchodním a dřevozpracujícím centrem, nemalou roli hraje i turistika lákaná krásou zdejších svatyní. Dopravit se sem lze buď na Mezinárodní letiště Chiang Mai, kam létají pravidelně letadla z Bangkoku a také z významnějších měst Východní a Jihovýchodní Asie nebo autobusem nebo vlakem (vlak i autobus jedou více než deset hodin z Bangkoku).  Dešťové období zde začíná na konci května a trvá až do října. Nejteplejší počasí je zde v dubnu, kdy průměrné teploty se pohybují kolem 30 stupňů.

(Pokračování textu…)

Ko Samui

Pondělí, 9 června, 2008

Ko Samui (nebo také Koh Samui) je třetí největší ostrov v Thajsku. Leží v Thajském zálivu několik desítek kilometrů od východního pobřeží začátku Malajského poloostrova (je vzdálen přibližně 500 kilometrů jižně od Bangkoku). Centrální část ostrova je téměř neobyvyteltná horská džungle  (nejvyšší vrchol Khao Pom má 635 metrů).  Největším blízkým pevninským městem je Surat Thani. Rozkládá se na ploše 228 kilometrů čtverečních a je osídlen necelými 50 tisíci obyvateli. Ostrov byl dříve hlavně závislý na rybářství a zemědělství (pěstování kokosů – měsíčně se jich prý vyveze až dva miliony), ale od 80. let minulého století se hlavně živí turistikou (i když díky rozvoji dobrého spojení s pevninou se zde zabydluje i počítačový průmysl). S Thajskem a světem ho spojuje letiště Samui a několik trajektů.  Počasí na Koh Samui je podobné jako v celém regionu, průměrná teplota vzduchu je kolem 30 stupňů, teplota vody kolem 27 stupňů. Od září do listopadu je dešťové období, ale i v něm zde často bývá hezké počasí se sluncem a deštík může být osvěžující.

(Pokračování textu…)

Pattaya

Úterý, 20 května, 2008

Pattaya je město ve Thajsku, položené přibližně 160 kilometrů jihovýchodně od Bangkoku na východním pobřeží Thajského zálivu. Název města v thajštině znamená jihovýchodní monzun. Město se rozkládá na 22 kilometrech čtverečních a čítá více než 100 tisíc obyvatel (toto číslo ale nezahrnuje lidi bez stálého pobytu co sem přijíždějí za  prací, celkový počet je těžké odhadnout, uvádí se čísla 3-5 krát vyšší než oficiální). Město je postaveno hlavně na turistice a je velmi oblíbenou destinací pro návštěvníky Thajska. V roce 2007 ho navštivilo více než 6 milionů turistů. Počasí je zde tropické, a nejčastěji se sem jezdí v zimě, kdy je teplo (teplota trochu pod 30 stupňů), ale není tak vlhko, jak v jiných ročních obdobích.

(Pokračování textu…)

Phuket

Pátek, 16 května, 2008

Phuket (dříve znám také pod jmény Tha Laang nebo Talang, jeho dnešní název pravděpodobně pochází z malajštiny a znamená hora) je jižní ostrovní provincií Thajska. Leží nějakých 870 kilometrů jihozápadně od Bangkoku. Na severu hraničí s provinciemi Phang Nga a Krabi a s pevninou ho spojuje most Sarasin, který umožňuje i pozemní spojení s pevninou. Ostrov má 543 kilometrů čtverečních (48 kilometrů délky a 21 šířky) a žije na něm 315 000 obyvatel.  Nejvyšší vrchol je Mai Thao Sip Song, který tyčí do výše 529 metrů nad mořem. Na severu ostrova se nachází mezinárodní letiště, kam přilétají letadla hlavně z Bangkoku, Singapuru, Kualy Lumpur a samozřejmě chartery z Evropy. Ostrov dříve žil z těžby cínu, ale dnes jeho ekonomika se opírá o pěstování kaučukovníku a turistiku.

(Pokračování textu…)

Stručná historie Thajska

Pátek, 16 května, 2008

Slovo Thai znamená svobodný a je to cítit i na historii Thajska. Tato země totiž jako jedna z mála zemí třetího světa nikdy nebyla evropskou kolonií. Dříve byla známa pod jménem Siam či Siamské království, ale od  roku 1939 se začal používat název Thajsko (s malou přestávkou mezi lety 1946 až 1949, kdy byl vrácen název Siam).

(Pokračování textu…)

Thajsko obecně

Středa, 14 května, 2008

Rozloha: 513 115 km2
Počet obyvatel: 63 038 000
Hustota zalidnění: 122/km2
Úřední jazyk: thajština
Národnost: Thajci 75%, Číňani 14%, ostatní 11%
Náboženství: Buddhismus 94,6%, Islám 4.6%, Křesťanství 0,7%
Nejvyšší vrchol: Doi Inthanon 2565 m.n.m. (hora byla také známa pod jmény Doi Luang a Doi Ang Ka)
Hlavní město: Bangkok
Státní zřízení: konstituční monarchie
Hymna: Phleng Chat (Národní píseň)
Měna: Baht
Časová zóna: UTC +7

(Pokračování textu…)