Thajsko obecně

Rozloha: 513 115 km2 Počet obyvatel: 63 038 000 Hustota zalidnění: 122/km2 Úřední jazyk: thajština Národnost: Thajci 75%, Číňani 14%,…

Rozloha: 513 115 km2
Počet obyvatel: 63 038 000
Hustota zalidnění: 122/km2
Úřední jazyk: thajština
Národnost: Thajci 75%, Číňani 14%, ostatní 11%
Náboženství: Buddhismus 94,6%, Islám 4.6%, Křesťanství 0,7%
Nejvyšší vrchol: Doi Inthanon 2565 m.n.m. (hora byla také známa pod jmény Doi Luang a Doi Ang Ka)
Hlavní město: Bangkok
Státní zřízení: konstituční monarchie
Hymna: Phleng Chat (Národní píseň)
Měna: Baht
Časová zóna: UTC +7

Přírodní podmínky

Thajsko sousedí na západě s Barmou, na severu s Laosem, na východě s Kambodžou a na jihu na poloostrově sousedí s Malajskem. Na západě se dotýká Andamanského moře a Indického oceánu a na východě Thajského zálivu v Jihočínském moři. Většinu území Thajska tvoří nížiny. U hranic s Kambodžou se nachází nepříliš vysoké horské pásmo Dongrak, ve středu je pohoří Thiu Khao Phetchabun (dosahující 2320 metrů nad mořem), v severní a západní části země jsou pohoří Thanon Tong Chai (s nejvyšším vrcholem země) a Doi Luang. Pobřeží Thajska, táhnoucí se na více než 2600 kilometrech, je převážně nížinné. Blízko pobřeží se nachází i několik set korálových ostrovů. Největší ostrov je Phukhet v Andamanském moři a pak následují Samui a Phangan v Thajském zálivu. Nejdůležitější řeky jsou Mekong, který vytváří přirozenou hranici s Laosem a Menam, který při ústí do Thajského zálivu vytváří velikou deltu. Na začátku 60. lesy pokrývaly téměř polovinu území státu, dnes je to již jen 27 procent, co je spojeno s velkou těžbou vzácných druhů stromů a zvětšováním obdělávané půdy.  Na většině území Thajska je tropické podnebí (ohledně počasí by se měl každý asi připravit na vysokou vlhkost), průměrné teploty jsou od 23 stupňů v lednu až k 30 stupňům v dubnu a květnu (v jižní části země je průměrná teplota celoročně vyrovnaná a průměrné teploty se pohybují mezi 27 až 29 stupni). Dešťové období trvá od května do října.   

Hospodářství

Thajsko je jedním z nejrychleji se rozvíjejících států v Jihovýchodní Asii (tzv. asijský tygr). Rychlý hospodářský rozvoj je spojen s přílivem zahraničního kapitálu a postupnou přeměnou původně zemědělské země na průmyslovou. Zemědělství, rybolov a těžba dřeva dnes stanoví méně než 10 procent národního produktu (ale zaměstnává stále kolem 50 procent populace), průmysl a služby mají po 45 procentech podílu. Těžba a hornictví jsou již od sedmdesátých let na ústupu a v průmyslu zatím největší roli hraje průmysl textilní, potravinářský, automobilový a chemický. Rozvíjí se i elektronický a elektrotechnický, ale v jeho rychlejším rozvoji brání neustále nedostatek kvalifikované pracovní síly. Thajsko stále patří k jedněm z větších exportérů zemědělských produktů na světě, hlavní plodiny jsou rýže, maniok (tapioka), kukuřice, různé druhy ovoce a kaučukovník. Velmi je rozvinutý rybolov. Stále důležitější jsou i příjmy z turistiky – zemi navštěvuje více než 14 milionů turistů ročně. Jednou ze slabin je neustále dosti špatně rozvinutá infrastruktura, zvláště co se týká silniční (57 tisíc kilometrů) a železniční sítě (4 tisíce kilometrů). Pro porovnání šestkrát menší Česká republika má podobnou velikost silniční sítě a více než dvakrát delší železnice.

Politické zřízení

Podle ústavy z roku 1997 Thajsko je monarchií. Král je hlavou státu a hlavním velitelem ozbrojených sil (jeho pozici upevňuje velmi vysoká autorita jakou má mezi občany). Radí mu jím jmenovaná osmnáctičlenná Tajná rada. Zákonodárnou moc drží v rukou dvoukomorový parlament. Poslanecká sněmovna má 480 členů a je volena na 4 roky (navrhované zákony musí být podepsány králem). Senát má 150 členů, kteří jsou voleni na 6 let.  Moc výkonná náleží vládě s premiérem, který musí získat nadpoloviční většinu v Poslanecké sněmovně a také musí být jejím členem. Premiéra a jeho ministry jmenuje král. Díky vojenskému převratu sice došlo ke změnám v ústavě v roce 2007 (přesněji ke schválení nové), ale obecný duch systému zůstal uchován.