Monastir (v arabštině Al Monastir a původně z monasterium z latiny, co znamená klášter), je přístavní město ve střední části východního pobřeží Tuniska položené přibližně dvacet kilometrů jižně od Soussy. Většina turistů ze světa přilétá na místní letiště, vzdálené 8 kilometrů od Monastiru, které obsluhuje více než 4 miliony pasažérů ročně. Město má více než 70 tisíc obyvatel, kteří žijí na ploše 67 kilometrů čtverečních. Je hlavním městem monastirské gubernie, která ma 450 tisíc obyvatel a rozkládá se na 1000 kilometrech čtverečních. Kromě velmi významné turistiky hraje zde roli i textilní a potravinářský průmysl a vzdělání, neboť Monastir je i univerzitním městem (téměř jedna pětina obyvatel jsou studenti).
Město založili Féničané někdy v prvním tisíciletí před naším letopočtem jako obchodní osadu. Její význam ale výrazněji zastiňoval větší soused Hadrumetum (dnes Sousse). Po porážce Kartága město převzali Římané a přejmenovali ho na Ruspina. V roce 46 před naším letopočtem se stalo základnou Ceasara (bylo to první africké město, které se s tímto vojevůdcem spojilo) před bitvou s Pompejem u Thapsu. Město se začalo nazývat Monastir až s příchodem Arabů, kteří zde založili pevnost kolem po roce 665, která měla chránit tehdejší hlavni město Kairouan (4 nejdůležitější svaté město muslimů po Mecce, Medině a Jeruzalému). Během vlády Aghlabitů se na pobřeží moře založila série pevností – ribatů – z nichž byl nejdůležitější Velký Ribat v Monastiru (postavený v roce 796). Později se město stalo centrem vědy a z důvodu velkého počtu mešit i důležitým náboženským centrem. Ribat v Monastiru byl později rozšiřován v 16. až 18. století a je jednou z monumentálnějších staveb v regionu. Význam města později upadal, přičinili se k tomu ve značné míře i Francouzi, kteří preferovali spíše nedaleko položené Sousse. V moderní historii má město význam hlavně jako rodiště prezidenta zakladatele Habiba Bourghiby (který až do smrti v roce 2000 bydlel na jeho předměstí), který také později město velmi výrazně modernizoval.
Ribat v Monastiru je samozřejmě také asi jeho největším turistickým lákadlem. Jeho fascinující atmosféra přitahovala i filmový průmysl, ze známějších filmů zde byl například natočen Monthy Pythonův Život Briana. Další turistickou atrakcí je velká mešíta postavená v 9. a ještě rozestavěná v 11. století. Pro tuniskou státnost má veliký význam i Bourhibovo mauzoleum a mešita, která byla sice postavena v roce 1963, ale architektura je klasická vzorovaná na ozdobných mešitách z 13 až 16 století. Staré město neboli medina může být trochu pro turistu zklamáním, místo těsných romantických uliček a malých staveb díky modernizaci často uvidíme široké třídy a moderní výstavbu. V Monastiru najdeme mnoho kaváren a restaurací, ale nějaký bohatý noční život v evropském stylu je omezen spíše na hotelové komplexy. Hotely v Monastiru nabízejí 22 000 lůžek, dvě golfová hřiště a marinu. Počasí je zde v sezóně příjemné, doporučuje se ale nejezdit na začátku dubna a na konci října, protože v tomto období se vyskytují deště a bouřky, které mohou pokazit příjemný pobyt na pláži. V zimě je zde většinou krásné čisté modré nebe, ale jak to už v Severní Africe bývá, život dosti znepříjemňuje ostrý vítr, na druhou stranu je to výtečné období pro spíše aktivnější návštěvu věnovanou památkám a cestování.