Články o zemi ‘Tunisko’


Kartágo

Pondělí, 27 května, 2013

Kartágo se nachází na severu Tunisu, metropole stejnojmenného státu. Jedná se pravděpodobně o historicky nejznámější místo v této zemi a obrovskou turistickou atrakci, zdejší archeologické vykopávky jsou samozřejmě zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.

(Pokračování textu…)

Bizerta

Středa, 26 listopadu, 2008

Bizerta je větší město na severu Tuniska – leží necelých 70 kilometrů od hlavního města. Je také hlavním městem stejnojmeného guvernorátu. Žije v něm kolem 120 tisíc obyvatel. Město má základní průmysl podobný jako v celém Tunisku, čili hlavně potravinářský a textilní, velký význam zde odehrává i přístav, zvláště díky blízkosti Sicílie. Je také oblíbenou turistickou destinací a staví se zde jedna z větších marin pro jachty u Středozemního moře.  Mezinárodní dopravu do Bizerty zajišťuje letiště v Tunisu a Tabarce – obě jsou díky dálnicím dostupně během hodiny. Počasí je zde příjemné zvláště v létě – je mírně chladnější než ve zbytku Tuniska, kdy průměrné teploty začínají na 22 stupních v červnu a maxima dosahují v srpnu čili 27 stupňů.

(Pokračování textu…)

Monastir

Středa, 14 května, 2008

Monastir  (v arabštině Al Monastir a původně z monasterium z latiny, co znamená klášter), je přístavní město ve střední části východního pobřeží Tuniska položené přibližně dvacet kilometrů jižně od Soussy. Většina turistů ze světa přilétá na místní letiště, vzdálené 8 kilometrů od Monastiru, které obsluhuje více než 4 miliony pasažérů ročně. Město má více než 70 tisíc obyvatel, kteří žijí na ploše 67 kilometrů čtverečních. Je hlavním městem monastirské gubernie, která ma 450 tisíc obyvatel a rozkládá se na 1000 kilometrech čtverečních. Kromě velmi významné turistiky hraje zde roli i textilní a potravinářský průmysl a vzdělání, neboť Monastir je i univerzitním městem (téměř jedna pětina obyvatel jsou studenti).

(Pokračování textu…)

Sousse

Úterý, 13 května, 2008

Sousse leží 140 kilometrů jižně od hlavního města Tuniska ve středovýchodní části země, při pobřeží Středozemního moře, přesněji u Hammametském zálivu.  Město má 220 tisíc obyvatel. Aktuální název města je pravděpodobně berberského původu, protože města s podobným jménem (susah, sus, susa) najdeme jak v Maroku tak v Lýbii. Průmysl města se točí kolem výroby potravin, textilu a turistiky. V Sousse se nachází i univerzita. 20 kilometrů jižně od města se nachází mezinárodní letiště v Monastiru, které je pojmenováno po prvním prezidentovi Tuniska Habibovi Bourghibovi.  Průměrná teplota v sezóně (od května do srpna) je 24,5 stupňů a počasi je většinou hezké a s minimálním počtem srážek.

(Pokračování textu…)

Tabarka

Pondělí, 5 května, 2008

Tabarka má velmi originální ráz krajiny, malebné skalnaté pobřeží a zalesněné vršky.  Je to pobřežní město v severozápadním Tunisku poblíž hranic s Alžírskem. Je známá lovením korálů, jazzovým festivalem který se koná na začátku léta a samozřejmě jako oblíbená turistická destinace.

(Pokračování textu…)

Mahdia

Úterý, 29 dubna, 2008

Mahdia je sice nyní de facto rybářsko-turistické město, ale má za sebou i velmi vznešenou historii.  Nachází se sedmdesát kilometrů od města Sousse a přes 200 kilometrů od hlavního města Tunis. Dneska je Mahdia obývaná více jak 40 tisíci stálými obyvateli. (Pokračování textu…)

Hammamet

Pondělí, 28 dubna, 2008

Hammamet (neboli arabsky lázně) je původně římská kolonie založená v roce 179 (před tím tam byla osada zvaná Pupput). Později se jeho majitelé střídali, v 13. století vyrostly hradby kolem zdejšího města, medina vznikla v 15. století, pak město bylo nejdříve na krátko španělské a pak na výrazně delší dobu turecké. V době francouzského protektorátu se město Hammamet stalo cílem setkání různých umělců a intelektuálovů jako například Paul Klee či André Gide. A kulturní tradice zde rozhodně vydržela, v roce 1959 tuniská vláda zde vystavěla divadlo, kde každoročně se koná mnoho koncertů a vystoupení. Hammamet Medina (Pokračování textu…)

Gabes

Pondělí, 28 dubna, 2008

Město Gabes leží v Gabeském zálivu naproti ostrovu Djerba. Je to město kontrastů. Ačkoliv je výrazně průmyslové (cementárny, rafinére – v zálivu je ropa, průmyslový přístav), tak zároveň je občas vyhledáváno pro svou zeleň a jednoduše dostupné oázy (dá se říci, že jde o jedinou oázu, která je přímo položená na tuniském pobřeží). Gabes je prapůvodně velmi starým městem, tato kdysi obyčejná oáza byla pro svou vhodnou polohu osídlená již v pradávném starověku. (Pokračování textu…)

Národní park Ichkeul

Pátek, 2 listopadu, 2007

Jezero IchkeulTřicet kilometrů od Bizerty leží národní park Ichkeul. Na jeho terénu najdeme i horské lesy i bažiny a také jezera táhnoucí se až k laguně Bizerta. Ichkeul je jednou z důležitějších odpočinkových zastávek pro ptactvo letící z Evropy do Afriky za teplem. Jde o nejdůležitější zvířecí rezervaci v severní Africe a její význam dokazuje také zápis na listinu světového dědictví UNESCO.  (Pokračování textu…)

Stručná historie Tuniska

Pátek, 19 října, 2007

Nejstarší stopy lidské přítomnosti v Tunisku pochází ještě z doby kamenné – z přibližně kolem roku 500 tisíc před naším letopočtem, kdy Sahara byla ještě zelená. (Pokračování textu…)

Tunisko obecně

Neděle, 7 října, 2007

Rozloha: 163 610 km2
Počet obyvatel: 10 074 951
Hustota zalidnění: 62 / km2
Úřední jazyk: arabština (tuniská verze)
Národnosti: arabové (více než 90 %), berbeři a jiné stanoví zbytek
Náboženství: islám 98%, křesťanství 1%, judaismus a jiné 1%
Nejvyšší vrchol: Jebel ech Chambi (1544 m n. m.)
Hlavní město: Tunis
Státní zřízení: republika
Hymna: Tuniská hymna
Vznik: 20. března 1956 (nezáslost na Francii) – státní svátek Den Nezáslosti, 25. července 1957 – státní svátek Den Republiky
Měna: tuniský dinár (TND)
MPZ TN
Doména .tn
Telefon: +216
Časová zóna: UTC +1 zima, UTC +2 léto (Pokračování textu…)