Rozloha: 163 610 km2
Počet obyvatel: 10 074 951
Hustota zalidnění: 62 / km2
Úřední jazyk: arabština (tuniská verze)
Národnosti: arabové (více než 90 %), berbeři a jiné stanoví zbytek
Náboženství: islám 98%, křesťanství 1%, judaismus a jiné 1%
Nejvyšší vrchol: Jebel ech Chambi (1544 m n. m.)
Hlavní město: Tunis
Státní zřízení: republika
Hymna: Tuniská hymna
Vznik: 20. března 1956 (nezáslost na Francii) – státní svátek Den Nezáslosti, 25. července 1957 – státní svátek Den Republiky
Měna: tuniský dinár (TND)
MPZ TN
Doména .tn
Telefon: +216
Časová zóna: UTC +1 zima, UTC +2 léto
Přírodní podmínky
Tuniská pobřežní linie má 1200 kilometrů, 1/3 země zabírají různá pohoří, ve střední části země jsou nížiny vyplněné slanými jezery (šotty). Část Tuniska zabírá Sahara. Na severu má Tunisko klasické subtropické středomořské počasí, na jihu je suché. Průměrné měsíční teploty jsou v lednu 9-11 stupňů v červnu 25-27 stupňů na pobřeží a kolem 33 stupňů na jihozápadu, v horách v zimě teplota klesá i pod nulu.
Na severu je rostlinstvo podobné jako v jiných středomořských zemích. V horách se objevují i duby (i korkové), ale celkové zalesnění země nepřesahuje 4 procenta. Ve střední a jižní části země jsou pouštní podmínky a i rostlinnost také taková (čili de facto vystupující pouze ve vlhčích místech či oázách).
Hospodářství
Tunisko podobně jako většina Afriky patří mezi rozvojové země. Ještě v šedesátých letech patřila k významnějším světovým exportérům nafty a plynu. Do dnešního dne se v Tunisku nejvíce těží fosfáty, ropa, zemní plyn a soli. Zemědělství stanoví zdroj obživy pro jednu pětinu populace. Významná průmyslová odvětví pro Tunisko jsou potravinářství, petrochemie, průmysl chemický, textilní a hutnický – ale ze světového hlediska příliš velký význam nemají. V polovině osmdesátých let země začala provádět strukturální změny v ekonomice, které podporovala Světová Banka a Mezinárodní Měnový Fond. Díky nim Tunisko se začalo orientovat mnohem více na služby a dnes je pro jeho hospodářství turistika jedním z významnějších zdrojů příjmů a je plně státem podporovaná.
Politické zřízení
Tunisko je prezidenstkou republikou. Prezident v souladu s ústavou z roku 1955 (modyfikovanou v roce 1988) volen na pětileté období. Zákonodárnou moc má dvoukomorový (zavedly jej reformy v roce 2002) parlament. Dolní komora má 189 poslanců (20 procent je vyhrazeno pro menšiny) – po volbách v roce 2004 37 míst získala opozice. Horní komora má 112 členů a práci zahájila v roce 2005. Výkonnou moc má vláda vedená premiérem, kterého jmenuje prezident. Jakkoliv vše vypadá velmi demokraticky, tak ve skutečnosti veškeré řízení stále velmi ovliňuje prezident, kterým je momentálně od roku 1987 Zine El Abidine Ben Ali (odsunul od moci prezidenta zakladatele Tuniska Habiba Bourghibu) a dá se o Tunisku říci, že je to částečně policejní stát i když s pomalu postupující demokratizací. Ale z druhé strany patří k jedné z nejstabilnějších afrických zemí.
Pár receptů z tuniské kuchyně
Harissa
Tajine
Kuřecí kuskus
Vegetariánský kuskus
Skopové
Baklava