Bizerta

Bizerta je větší město na severu Tuniska – leží necelých 70 kilometrů od hlavního města. Je také hlavním městem stejnojmeného…

Bizerta je větší město na severu Tuniska – leží necelých 70 kilometrů od hlavního města. Je také hlavním městem stejnojmeného guvernorátu. Žije v něm kolem 120 tisíc obyvatel. Město má základní průmysl podobný jako v celém Tunisku, čili hlavně potravinářský a textilní, velký význam zde odehrává i přístav, zvláště díky blízkosti Sicílie. Je také oblíbenou turistickou destinací a staví se zde jedna z větších marin pro jachty u Středozemního moře.  Mezinárodní dopravu do Bizerty zajišťuje letiště v Tunisu a Tabarce – obě jsou díky dálnicím dostupně během hodiny. Počasí je zde příjemné zvláště v létě – je mírně chladnější než ve zbytku Tuniska, kdy průměrné teploty začínají na 22 stupních v červnu a maxima dosahují v srpnu čili 27 stupňů.

Bizerta byla založena někdy kolem roku 1000 před naším letopočtem fénickými mořeplavci. Později mělo klasický osud všech měst v severní Africe, ovládlo je Kartágo po něm Řím a ten následovali Arabové. Krátkou dobu ho ve středověku ovládalo Španělsko a později se stalo součástí Osmanské říše. Tehdy byla Bizerta jedním z center pirátství, podobně jako například ostrov Džerba. Význam města ale nebyl nijak veliký, jistý rozmach nastal až po francouzské okupaci Tuniska v druhé polovině 19. století, neboť noví vládci zde vystavěli významný přístav. Bizerta také zůstala francouzským opěrným bodem a vojenskou základnou i poté, co Tunisko získalo nezávislost v roce 1956.  V roce 1961 zde došlo ke krvavým střetům a Francie definitivně Bizertu opustila o dva roky později.  Dnes je Bizerta pátým největším tuniským městem a centrem hospodářské zóny a je také považována za nejevropštější město v zemi.

Kromě krásných pláží Bizerta nabízí i příjemné procházky na malém starém městě, starý přístav, domy pastelových barev, rybářské lodě a zlatavé zdi trošku připomínají atmosféru v italských nebo francouzských městech v padesátých letech. Nachází se zde samozřejmě i trh, za pozornost stojí zvláště trh s kořením a asi nejvýraznější památkou je Velká mešita z poloviny 17. století se svým osmiúhelným minaretem obloženým kachličkami.