Havana

Havana (nebo španělsky La Habana či oficiálně Ciudad de La Habana) je hlavním městem Kuby. Nachází se v severní části…

Havana (nebo španělsky La Habana či oficiálně Ciudad de La Habana) je hlavním městem Kuby. Nachází se v severní části ostrova blíže jeho západního okraje. Město má 2 400 000 obyvatel a s aglomerací téměř 4 000 000. Počasí je zde tropické, průměrné teploty se pohybují od lednových 22 stupňů k 28 stupňům v srpnu, teplota vody se pohybuje kolem 25 stupňů, nejdeštivěji bývá v říjnu a nejsušší období je od února do dubna.  Havana je průmyslovým centrem Kuby, nejvýznamnější je průmysl potravinářský (mimo jiné zpracování cukrové třtiny)  a hlavně město je bránou na svět a nejvýznamnějším kubánským přístavem. Letecké spojení zajišťuje letiště José Martího položené 11 kilometrů jižně od centra.

Turisticky nejdůležitější je stará část města, která se jmenuje La Habana Vieja, která je i zapsána na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Nachází se zde architektonické památky, muzea, restaurace, kavárničky, koloniální kostely a oblíbené romantické bary. Bohužel stará Havana je dosti zanedbaná (co pro někoho může ale znamenat i plus), zvláště je to vidět na děravých silnicích a chodnících.

Mezi povinné turistické atrakce patří tvrz El Morro i Fort Cabana – plný název je El Fortaleza de los Tres Reyes del Morros. Byla postavena v roce 1563, ale její asi nejvýznamnější dominantou je maják ze století 19. Zajímavůstkou je zde 60 děl namířených na moře, ze kterých se i občas pro pobavení návštěvníků vystřelí. Blízko této tvrze je i další tvrz San Carlos de la Cabańa, která dříve bývala vězením. Další tvrzí ve staré Havaně je Castillo de la Real Fuerza, jejíž stavba byla zahájena v roce 1558, dnes se v ní nachází sídlo UNESCO, archiv kubánské národní knihovny, galerie umění a muzeum zbraní. Věž této tvrze je i oficiálním logem celosvětově známého rumu Havana Club.

Mezi další atrakce staré Havany patří nejstarší náměstí Plaza de Armas, barokní palác Palacio del Segundo Cabo (dnes sídlo ministerstva kultury), Palacio de Los Capitanos Generales (sídlo městského muzea), Calle Obispo (hlavní promenáda staré Havany), Casa de los Arabes a Casa de Africa (sbírky arabské a africké kultury). Na druhé straně Plaza de la Catedral se nachází Palacio de los Marqueses de Lombillo, palác z 18. století, kde se dnes Muzeum vzdělání. V okolí je i Palacio del Marques de Aguas Claras, kde je oblíbená restaurace El Patio, známá z různých hudebních vystoupení. Mezi velmi oblíbené patří i bulvár Paseo, pro jehož výstavbu bylo inspirací Prado v Madridu.  Ten kdo má zájem o moderní revoluční historii Kuby by si neměl nechat ujít Memorial Granma – je v něm ona slavná jachta, kterou připlul Fidel Castro na ostrov – a muzeum revoluce.

V nové Havaně je asi největší atrakcí šestikilometrová promenáda Malecón, spojující staré a nové město nádherným výhledem na moře. Mezi další zajímavůstky patří Plaza de la Revolucion, Hotel Nacional de Cuba (bydleli tady Churchill, Sinatra nebo Marlon Brando), Muzeum Napoleona, Havanská Univerzita a hřbitov Cristobal Colón. Zvláště ten poslední stojí za návštěvu, protože je typickou ukázkou středoamerických hřbitovů, s jejich malebnými náhrobky, mauzoley a zvláštními hrobkami ve tvaru pyramid či pevností. Za Mekku turistů přijíždějících do Havany se často považuje kabaret Tropicana, který leží ve čtvrti La Ceiba, přibližně čtvrt hodinky od centra.