Články o zemi ‘Kuba’


Trinidad – město na Kubě

Úterý, 20 listopadu, 2012

Trinidad či možná přesněji Trinidad de Cuba se nachází ve střední části ostrova. Žije v něm více jak sedmdesát tisíc obyvatel a patří k větším turistickým atrakcím na Kubě. Jeho staré město bylo dokonce zapsáno na seznam památek světového dědictví UNESCO.

(Pokračování textu…)

Pinar del Rio

Pátek, 15 dubna, 2011

Pinar del Rio je hlavní město stejnojmenné provincie v západní Kubě. Má necelých dvě stě tisíc obyvatel.

(Pokračování textu…)

Baracoa

Pondělí, 11 dubna, 2011

Baracoa je město v provincii Guantanamo ve východní Kubě ležící nad Atlantickým oceánem. Je nejstarším kubánským městem a je také z velké části osídleno původním obyvatelstvem ostrova neboli indiány z kmene Taino. Baracoa má kolem 70 tisíc obyvatel.

(Pokračování textu…)

Cayo Guillermo

Středa, 21 ledna, 2009

Cayo Guillermo je jeden z ostrůvků na oblíbeném kubánském archipelágu Jardines del Rey (Královské Zahrady). Souostroví se nachází na severu Kuby mezi Zátokou psů (Bahia Perros) a Atlantským oceánem. Ostrov je přibližně 13 kilometrů veliký a kromě dnešní oblíbené turistiky ho proslavil zejména Ernest Hemingway, který jeho krásu zmínil v Ostrovech uprostřed proudu a údajně jeho zdejší rybolov ho inspiroval i k napsání Starce a moře. 

(Pokračování textu…)

Havana

Pondělí, 24 listopadu, 2008

Havana (nebo španělsky La Habana či oficiálně Ciudad de La Habana) je hlavním městem Kuby. Nachází se v severní části ostrova blíže jeho západního okraje. Město má 2 400 000 obyvatel a s aglomerací téměř 4 000 000. Počasí je zde tropické, průměrné teploty se pohybují od lednových 22 stupňů k 28 stupňům v srpnu, teplota vody se pohybuje kolem 25 stupňů, nejdeštivěji bývá v říjnu a nejsušší období je od února do dubna.  Havana je průmyslovým centrem Kuby, nejvýznamnější je průmysl potravinářský (mimo jiné zpracování cukrové třtiny)  a hlavně město je bránou na svět a nejvýznamnějším kubánským přístavem. Letecké spojení zajišťuje letiště José Martího položené 11 kilometrů jižně od centra.

(Pokračování textu…)

Cayo Coco

Neděle, 23 listopadu, 2008

Cayo Coco je ostrov ležící u severního pobřeží Kuby v jeho centrální části. Geograficky náleží do souostroví Jardines del Rey (Královské zahrady), administrativně je součástí provincie Ciego de Avila. Rozkládá se na ploše 370 kilometrů čtverečních.  Název ostrova Cayo Coco pochází od zde žijícího ptáka Ibisa Bílého, kterému místní říkají kokosový (coco) pták. Počasí se zde liší podle toho do které sezóny spadá, letní trvá od května do října s průměrnými teplotami vzduchu i moře 26 až 27 stupňů. Zimní je od listopadu do dubna a je jednou z oblíbenějších pro turisty ze severnějších zemí, jako je i Česko, protože teplota moře je stále kolem 25 stupňů. Dopravu zajišťuje mezinárodní letiště pojmenované podle názvu archipelágu, čili Jardines del Rey, část cest je s mezipřistáním v Havaně.

(Pokračování textu…)

Cayo Largo

Čtvrtek, 9 října, 2008

Cayo Largo (nebo přesněji Cayo Largo del Sur), je druhým největším ostrovem kubánského souostroví Canarreos. Jeho rozloha není větší než 40 kilometrů čtverečních, na délku měří 25 kilometrů a na šířku 3 kilometry. Leží přibližně 180 kilometrů jižně od Havany. Dopravu na ostrov zaručuje letecké spojení, menší letiště obsluhue jak vnitrostátní lety do Havany a Varadera, tak i mezinárodní charterové spojení s Evropou, Jižní Amerikou a Kanadou. Počasí na Cayo Largo je celoročně výtečné, je zde kolem 330 slunečných dnů a průměrná teplota se pohybuje kolem 25 stupňů (od 23 v lednu do 29 v srpnu).

(Pokračování textu…)

Varadero

Neděle, 5 října, 2008

Varadero je populárním kubánským letoviskem v provincii Matanzas a patří k jedněm z největších letovisk v Karibiku. Varaderu se občas také říká Playa Azul, co v překladu znamená blankytná pláž. Leží na poloostrově Hicacos, přibližně 140 kilometrů od Havany. Poloostrov je dlouhý více než 20 kilometrů, ale má v nejširším místě něco málo přes kilometr, co umožňuje rychlý přístup (do deseti minut) na pláž z libovolného místa. V severovýchodní části poloostrova se nachází malá přírodní rezervace. Na západ od poloostrova se nachází mezinárodní letiště, které je druhým nejfrekventovanějším letištěm na Kubě. Počasí je zde celoročně, podobně jako na celé Kubě příjemné, průměrné teploty jsou kolem 25 stupňů Celsia.

(Pokračování textu…)

Stručná historie Kuby

Pátek, 3 října, 2008

Ostrov Kuba byl osídlen pravděpodobně pět tisíc let před naším letopočtem. Původní obyvatelstvo – Guatanabejové byli lovci, sběrači a farmáři (pravděpodobně již tehdy se zde začal pěstovat tabák). Další kmeny, které připluly na ostrov byli Sibonejové a kmen Taino, které patřily k Aravakům osidlujícím většinu Karibiku.  Populace na ostrově před příchodem Evropanů čítala pravděpodobně několik set tisíc osob.

(Pokračování textu…)

Kuba obecně

Úterý, 30 září, 2008

Rozloha: 110 860 km2
Počet obyvtel: 11 424 000
Hustota zalidnění: 102/km2
Úřední jazyk: španělština
Národnost: běloši (65%), mulati a mestici (25%), černoši (10%)
Náboženství: katolické (85% obyvatel) – údaj ale nejasný z důvodu státního zřízení, jiná náboženství jsou také zastoupena 
Nejvyšší vrchol: Pico de Turquino (2 005 m n. m.)
Hlavní město: Havana
Státní zřízení: socialistická republika
Hymna: La Bayamesa (Bayamská hymna)
Měna: Kubánské peso
Časová zóna: Utc -5

(Pokračování textu…)