Trinidad – město na Kubě


Trinidad či možná přesněji Trinidad de Cuba se nachází ve střední části ostrova. Žije v něm více jak sedmdesát tisíc obyvatel a patří k větším turistickým atrakcím na Kubě. Jeho staré město bylo dokonce zapsáno na seznam památek světového dědictví UNESCO.

Kuba byla sice osídlena již v pradávných dobách, ale její psaná historie se začíná až s příchodem evropských dobyvatelů. Právě ti zde založili město Trinidad de Cuba. Je to třetí nejstarší evropské sídlo na ostrově a vzniklo původně jako důležitá základna pro invazi Hernána Cortéze do Mexika. Za jeho založením je jméno dalšího konkvistadora, kterým byl Diego de Cuellar. Ten zde založil vesnici svaté trojice neboli La villa de la Santisima Trinidad. Původní poloha byla sice o nějakých patnáct kilometrů dále než dnešní centrum města, ale i přes malý přesun se založení města počítá podle oné vísky, která vznikla v roce 1514. Zlatá doba Trinidadu nastala v osmnáctém století, kdy se ho dá označit za jedno z nejvýznamnějších center téměř monopolního španělského obchodu s cukrovou třtinou. Jedna třetina kubánské produkce procházela právě „svatou trojicí.“  To je vidět i na zdejší architektuře, kdy pro místní pěstitelské magnáty nic drahé nebylo dostatečně dobré. Prosperity trvala do začátku století devatenáctého, kdy se obchod začal přesouvat do dynamického a padesát kilometrů vzdáleného Cienfuegos.  Navíc napoleonské války a blokády obchodu donutily Evropu k orientaci na cukrovou řepu a zdroj bohatství vlastně zmizel. Město se propadlo do bezvýznamnosti, což i ukazuje fakt, že železnice k němu byla natažena až na konci první pětiny dvacátého století. Pro turistu je ale úpadek Trinidadu skvělým dárkem, protože nikdo nepřestavoval původní nádhernou architekturu a ta zůstala díky tomu neporušená. V roce 1988 bylo zdejší staré město zapsáno na seznam památek UNESCO.

Největší památkou je samozřejmě chráněné historické jádro města. Nejvíce zajímavostí se koncentruje kolem hlavního náměstí (Plaza Mayor). Je zde krásná barokní katedrála svaté Trojice (vysoký církevní status budovy ukazuje tehdejší význam města) a také velmi zajímavý klášter svatého Františka. Nejstarším kostelem ve městě je Nuestra Senora de la  Candelaria, který leží na okraji města. Mezi Kubánci i turisty je také velmi oblíbené zdejší muzeum boje s bandity – zločinci. Ukazuje ono, jak se na ostrově upevňovala komunistická moc a jak se bojovalo s tzv. kontrarevolucionáři, kterým nevyhovovala vláda Fidela Castra.

2 199 x přečteno

Tags:


Comments are closed.