Perth

Perth je hlavní a největší město největšího australského spolkového státu, kterým je Západní Austrálie. Největší je ale souběžně nejřidčeji osídlený…

Perth je hlavní a největší město největšího australského spolkového státu, kterým je Západní Austrálie. Největší je ale souběžně nejřidčeji osídlený – v Perthu bydlí dvě třetiny populace státu. Počet obyvatel je podle údajů z roku 2011 kolem jednoho a tři čtvrtě milionu.

Před příchodem Evropanů zde žilo původní obyvatelstvo, ale příliš mnoho o něm nevíme, protože nepoužívali abecedu, kterou by potomkům mohli přenechat více informací. Šlo o podobně primitivně a přírodně laděnou populaci, jaká byla v celé Austrálii. Evropané tento region objevili na konci sedmnáctého století. Občas se uvádí rok 1697, kdy holandský kapitán de Vlamingh označil tento region za nevhodný k osídlení. První kolonisté sem proto dorazili až v červnu roku 1829. Těm se místo zalíbilo a tehdy také byl založen Perth. Ke krátkým ale intenzivním sporům s místním obyvatelstvem došlo již o dva roky později. Ve čtyřicátých letech se zbytky Nongarů (tak se jmenoval zdejší lid) vycouvaly do špatně přístupných oblastí. Městský status získal Perth v roce 1856. To bylo také období, kdy z důvodu malé populace, která nestačila ekonomickým potřebám a rozvoji sem začali být masově přiváženi různí trestanci, kteří poté region osidlovali. V roce 1901 se Západní Austrálie stala částí Federace. Od šedesátých let dvacátého století došlo k velkému a rychlému rozvoji Perthu.  Jeho moderní vývoj, který jde v souladu s sociologickými a architektonickými poznatky, se otiskl velmi silně na vzhledu města a mimo jiné i díky němu je Perth často řazen do desítky světových měst, která mají být nejlepší pro život.

Památky v Perthu moc čekat nikdo nemůže. Město je relativně mladé, ze starších domů za zmínku stojí radnice, státní muzeum a galerie.  Asi nejoblíbenější místo pro turisty v Perthu ale není spojené s architekturou. Je jím totiž Kings park neboli velký park, který se nachází hned vedle moderního centra města. Rozkládá se na kopci a je z něj krásně vidět na Perth a meandrující řeku Swan. Další velmi často navštěvované místo je Fremantle neboli zdejší přístav, který vlastně leží už na samém okraji města. Pláže, moře a atmosféra je opravdu velmi okouzlující.