Články o zemi ‘Austrálie’


Národní park Kakadu

Pondělí, 4 listopadu, 2013

Národní park Kakadu se nachází v severní Austrálii, necelých dvě stě kilometrů od města Darwin. Rozkládá se na ploše téměř dvacet tisíc kilometrů čtverečních, což je přibližně jako Středočeský a Jihočeský kraj dohromady. V roce 1981 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO a není divu, často se ho označuje za jeden z přírodních divů nejmenšího kontinentu.

(Pokračování textu…)

Perth

Pondělí, 26 listopadu, 2012

Perth je hlavní a největší město největšího australského spolkového státu, kterým je Západní Austrálie. Největší je ale souběžně nejřidčeji osídlený – v Perthu bydlí dvě třetiny populace státu. Počet obyvatel je podle údajů z roku 2011 kolem jednoho a tři čtvrtě milionu.

(Pokračování textu…)

Melbourne

Středa, 25 dubna, 2012

Melbourne je druhé největší město Austrálie, ve kterém žije více jak čtyři miliony obyvatel. Jde o sídlo,  jehož obyvatelé se právě s lidmi ze Sydney neustále hádají, o to kdo je lepší, hezčí a zajímavější. Dokonce z jejich sporu de facto vznikla potřeba založit hlavní město celého státu úplně někde jinde.

(Pokračování textu…)

Canberra

Středa, 7 března, 2012

Canberra, moderní hlavní město Austrálie, je trošku něčím podobným, jako Brasilia v Brazílii. Když se historicky a populačně důležitější centra, jako byly Melbourne a Sydney hádaly o to, kdo bude sídlem státu, vláda prostě rozhodla vytvořit nové na zelené louce, které je od prvního vzdálené 480 a od druhého 320 kilometrů.  Tato „vesnice“ jak někteří zlomyslní Canbeře říkají, má nyní více jak tři sta tisíc obyvatel.

(Pokračování textu…)

Sydney

Středa, 13 července, 2011

Město Sydney je největším a nejlidnatějším městem Austrálie. Leží ve stejnojmenné zátoce, na pobřeží Tasmanova moře.

(Pokračování textu…)

Ayers Rock

Pátek, 8 července, 2011

Jedna z nejznámějších skal na světě, Ayers Rock (v jazyce Aborginiů Uluru či Oolora) leží v samém středu a Austrálie, asi 350 kilometrů jihozápadně od města Alice Springs. Blíže má městečko Yulara. Ční k nebi v národním parku Uluru Kata Tjuta.

(Pokračování textu…)

Darwin

Sobota, 9 dubna, 2011

Darwin je hlavním městem Severního teritoria v Austrálii. Pokud jeho návštěvník čeká nějakou malou díru skládající se jen z dřevěných baráků westernového typu bude zklamán a nebo překvapen. Darwin je totiž velmi elegantní moderní město plné mladých lidí.

(Pokračování textu…)

Brisbane

Úterý, 22 března, 2011

Brisbane pro zbytek Austrálie, zvláště té jižní, bylo dlouhou dobou synonymem nějakého Zapadákova. Možná to i kdysi mělo svůj význam a logiku, ale již delší dobu tomu tak není.

(Pokračování textu…)

Velký bariérový útes

Čtvrtek, 7 května, 2009

Velký bariérový útes (byť se občas mylně používá i Velký korálový útes tak první název je správně a vychází z anglického Great Barrier Reef) je největší korálový útes na světě, který se táhne v délce překračující dva tisíce kilometrů. Začíná se jižně od obratníku Kozoroha více méně na úrovni Bundabergu a Gladstone a končí v Torresově průlivu jižně od Nové Guineje.

(Pokračování textu…)

Stručná historie Austrálie

Pátek, 20 března, 2009

První obyvatelé Austrálie, kterým se dnes říká Austrálci či Aboridžinci, se na kontinentu usídlili pravděpodobně před 40-60 000 lety. Osidlování probíhalo pravděpodobně v několika vlnách z Jihovýchodní Asie – tehdy díky nižším úrovním oceánu a pohybu zemské kůry byly tyto kontinenty téměř spojeny řadou ostrůvků. Nevytvořili žádnou civilizaci, až do příchodu Evropanů to byli lovci a sběrači.

(Pokračování textu…)

Austrálie obecně

Pátek, 20 března, 2009

Rozloha:  7 692 030 km2
Počet obyvtel: 21 610 000
Hustota zalidnění: 2,8/km2
Úřední jazyk: angličtina
Národnost: Australská (běloši 95 procent)
Náboženství: 67% křesťanství
Nejvyšší hora:  Mt Kosciuszko (2 228 m.n.m.) – týká se kontinentu, nejvyšší hora státu je Mawson Peak (2 745 m.n.m.) 
Hlavní město: Canberra
Státní zřízení: parlamentní demokracie a konstituční monarchie
Hymna: Advance Australia Fair (Čestně vpřed Austrálie)
Měna: australský dolar
Časová zóna: Utc +8 – +10,5

(Pokračování textu…)