Darwin


Darwin je hlavním městem Severního teritoria v Austrálii. Pokud jeho návštěvník čeká nějakou malou díru skládající se jen z dřevěných baráků westernového typu bude zklamán a nebo překvapen. Darwin je totiž velmi elegantní moderní město plné mladých lidí.

Darwin je dnes velmi živým kosmopolitním centrem, které ale má stále ještě trošku starého provinčního ducha. Pro turistu cestujícího po Austrálii, Darwin je docela zajímavou základnou, kterou může využít k výpravám do Národního parku Kakadu či jiných turistických atrakcí v regionu Top End. A nebo po delších cestách se může stát dobrým bodem pro trochu odpočinku.

Darwin vznikal dost pomalu a neobešlo se to bez různých zajímavých problémů. Důvodem proč se vůbec angličané vypravili osidlovat tento relativně nepřátelský region byly docela prozaické obavy, že je jejich koloniální konkurenti jako Francouzi nebo Holanďani prostě předběhnou. Ve dvacátých letech devatenáctého století založili a následně opustili Fort Dundas na ostrově Melville a Fort Wellington na poloostrově Cobourg přibližně dvě sta kilometrů od dnešního Darwinu. Trochu větší životnost měl Fort Victoria z přístavu Essington, založený ve třicátých letech, ale i ten byl v roce 1849 opuštěn. V roce 1864 byla založena osada při ústí řeky Adelaide o dva roky později byla opuštěna ale Darwin nakonec o pár let neboli v roce 1869 vznikl. A to na místě přístaviště využitého a nazvaného již v roce 1839 kapitánem Stokesem podle svého přítele Darwina (ano, toho který objevil či možná přesněji rozvinul teorii evoluce). Nejdříve ale místo používalo název Palmerston, jméno Darwin se zavedlo na stálo až v roce 1911.

Historické centrum Darwinu existuje i když samozřejmě optikou Evropana to příliš bohatá historie není. Nejvýznamnější staré budovy jsou Victoria Hotel či Commercial Bank či Browns Mart z 19. století. Daršin bohužel mívá problémy s ničivými živly a tajfun zde často poničil starší budovy, tak že  z nich mnoho nezůstalo. Tento osud čekal například starou radnici, ze které navzdory velmi solidní viktoriánské konstrukci zůstala jen zeď. Z moderních staveb rozhodně stojí za to sídlo parlamentu z devadesátých let minulého století a nedaleká budova Nejvyššího soudu.

2 274 x přečteno

Comments are closed.