Brisbane


Brisbane pro zbytek Austrálie, zvláště té jižní, bylo dlouhou dobou synonymem nějakého Zapadákova. Možná to i kdysi mělo svůj význam a logiku, ale již delší dobu tomu tak není.

Provinční charakter Brisbane ztratilo definitivně v 80. letech minulého století, kdy bylo hostitelským městem několika významných akcí jako například Expo 88. Od té doby je z města kosmopolitní centrum se čtvrtěmi plnými života, mnohými kavárničkami, krásným parkem a bohatým kulturním i nočním životem.

Na počátku své, z evropského hlediska přeci jen krátké, historie bylo Brisbane místem, kam se posílalo ty nejhorší zločince. Tropické klima a nepříznivé okolí činilo z tohoto koutku světa ideální území pro převýchovu kriminálníků. Původní trestanecká kolonie (založená v roce 1824) byla severněji v Redcliffe, ale nedostatek vody a nepřátelské postoje původního obyvatelstva posunuly osídlení trochu jižněji. Trestanecká kolonie byla zlikvidována v roce 1839 a rozvoj města se dá datovat od roku 1842, kdy okolí bylo dáno k disposici svobodným osadníkům. Dobré zemědělské podmínky a možnosti těžby zaručily další výrazný rozvoj Brisbane.

Ačkoliv Brisbane leží blízko moře, jeho charakter vytváří spíše řeka a mosty přez ní a také kouzelné kopce otáčející město a umožňující nádherné vyhlídky. V centru můžete navštívit radnici s jajím muzeem umění, neorenesanční budovu parlamentu, velmi zajímavé moderní muzeum techniky nebo velmi hezkou botanickou zahradu rozkládající se na 18 hektarech. Velkým zážitkem je i návštěva kulturního centrum Queenslandu a také parku na jižním břehu. A kdo bude mít trochu více času tak by neměl vynechat ani návštěvu parku Mt Coot Tha.

2 450 x přečteno

Comments are closed.