Jedna z nejznámějších skal na světě, Ayers Rock (v jazyce Aborginiů Uluru či Oolora) leží v samém středu a Austrálie, asi 350 kilometrů jihozápadně od města Alice Springs. Blíže má městečko Yulara. Ční k nebi v národním parku Uluru Kata Tjuta.
Ayers Rock je ohromnou pískovcovou skálou (348m výška, obvod asi 8 km, dalších přibližně 2,5 kilometru sahá pod zem.) která je dle místních Aborginiů posvátná – původně se myslelo, že jde vlastně o obrovský osamělý balvan, ale moderní průzkum naznačuje, že Ayers Rock je součástí většího pohoří, které se zde dříve nacházelo. Ostatně prakticky celé okolí skaliska pokrývají posvátná místa a na spodku Uluru najdete spoustou zajímavých skalních maleb. Kvůli nepěknému chování turistů, kteří na jejich posvátné skále odhazovali odpadky a celkově tam dělali nepořádek je pro místní původní obyvatelstvo největším přáním, aby turisté sem vůbec nechodili. Co je zajímavé, výstupy na Aers Rock každý rok stálo několik životů. Jednak zde neopatrní lidé uklouzli a spadli, ale hlavně v době australského léta jsou zde obrovská vedra, která způsobují u starších či slabších jedinců srdeční příhody. Nejoblíbenější výpravy na Uluru se odehrávají kolem východu a kolem západu slunce, je to způsobeno tím, že Ayers Rock podle různého osvětlení také mění své barvy.
Skála samotná byla objevena roku 1872 Ernestem Gilesem, o rok později na ní vystoupil William Gosse a pojmenoval jí po politikovi Henri Ayersovi. Obvzláště pěkná je Ayers Rock za východu nebo západu slunce, nesmírně zajímavou vlastností je měnění odstínů, podle úhlu dopadajících slunečních paprsků. Hora Uluru byla australskou vládou věnovaná aboridžincům v roce 1985, ti ji však zpětně pronajali Austrálii na devadesát devět let. Ayers Rock patří na seznam celosvětového dědictví UNESCO a kdokoliv přijede ke stopám Uluru, okamžitě pochopí důvod a bude si říkat, že na těch legendách místních asi něco bude, že ta hora přeci musí mít v sobě něco mystického či nadpřirozeného.