Sydney

Město Sydney je největším a nejlidnatějším městem Austrálie. Leží ve stejnojmenné zátoce, na pobřeží Tasmanova moře. Sydney bylo jakožto první…

Město Sydney je největším a nejlidnatějším městem Austrálie. Leží ve stejnojmenné zátoce, na pobřeží Tasmanova moře.

Sydney bylo jakožto první Britská kolonie na Australském kontinentu založeno roku 1788, jako vězeňská kolonie. Ano, město Sydney započalo svou existenci jako trestanecká kolonie Botany Bay, nechvalně to známé místo, kam byli z Anglie odváženi zločinci. Okamžitě následoval kontakt s místními obyvateli, Aborginii. Podobně jako u indiánů se to neobešlo bez drastických následků, tentokrát v podobě nákazy neštovicemi, na které podle záznamů zemřelo asi tisíc místních. Mimochodem, jedním z prvních guvernérů byl nechvalně známý William Bligh, kapitán lodi Bounty. Nicméně ani jako guvernér trestanecké kolonie si nevedl příliš dobře a opět jej jeho podřízení nakonec 26.1.1808 zajali a uvrhli do žaláře. Sydney se díky píli anglických soudů úctyhodně rozrůstalo a 18.7.1842 bylo oficiálně prohlášeno za první město v Austrálii. Následná zlatá horečka vyvolala doslova příliv nových australanů, tentokráte již svobodných.

Snad nejznámější stavbou města je nádherná stavby opery, postavená v přístavu na Bennelong Point. Je to krásný představitel moderního expresionismu. Sydney Opera House byla vystavena v letech 1957 až 1973. Je postavena z oceli, skla a betonu.  Hlavními architekty byli Jorn Utzon a Ove Arup. Opera byla nejdříve v roce 2005 zapsána mezi australské památky a v roce 2007 se také dostala (asi logicky a očekávaně) i na seznam celosvětového kulturního dědictví UNESCO. Nápad postavit operu vznikl mnohem dříve než začala stavba, pro její zfinancování byla také vypsána loterie. Co je zajímavé, Jorg Utzon vyhrál, ačkoliv nesplnil zadání soutěže (jestli to někomu připomíná situaci s Kaplickým, tak asi ne náhodou, jen v Sydney stavba celosvětově obdivovaná byť na začátku podobně kontroverzní stojí, u nás máme …. nechci být sprostý) a jen představil dosti obecný nákres své stavby. Urzon stavbu nedokončil, finanční spory a průtahy způsobily, že Austrálii opustil a stavbu dostavili mladí a draví australští architekti.

V současné době se australská vláda snaží přerostlé město zbavit části obyvatel. Nabízí dotace těm, kdo se přestěhují do vnitrozemí.