Rozloha: 28 748 km2
Počet obyvtel: 3 200 000
Hustota zalidnění: 111/km2
Úřední jazyk: albánština
Národnost: albánci (95%), řekové (3%)
Náboženství: velké rozdíly podle zdrojů, pravděpodobně převažuje islám, poté katolické a ortodoxní křesťanství (ale celkový počet praktikujících libovolnou víru nepřekračuje polovinu obyvatelstva)
Nejvyšší vrchol: Golem Korab 2754 m.n.m.
Hlavní město: Tirana
Státní zřízení: republika
Hymna: Himni i Flamurit (Hymna o vlajce)
Měna: Albánský lek
Časová zóna: Utc +1
Přírodní podmínky
Albánie je středomořským státem nacházejícím se na Balkánském poloostrově. Na jihu a jihovýchodě sousedí s Řeckem, na východě s Kosovem a Makedonií a na severu s Černou Horou. Od Itálie ji dělí 75 kilometrů široký Otrantský průliv. Severnější část pobřeží omývá Jaderské moře, tu jižnější moře Iónské. Od severu k jihu Albánie měří 350 kilometrů, největší šířka je cca 150 kilometrů. Většina území je hornatá a patří do soustavy Dinarid. V zemi je hustá síť kratších ale velmi prudkých řek, největší je Drin měříci 280 kilometrů. V zemi se nachází několik větších jezer jako na severu Skadarské a na východě Prespanské a Ochridské (které je dokonce hluboké 285 metrů). Podnebí je středomořské, ovlivňuje ho ale nadmořská výška, takže ve vnitrozemí jsou studené ostré zimy.
Hospodářství
Albánie byla a stále je nejchudší evropskou zemí. Hospodářství se opírá podle mnoha údajů hlavně o šedou ekonomiku, která pravděpodobně má podíl až na polovině HDP. Obecně jde spíše stále o zemědělskou zemi, s relativně rozvinutým těžebním průmyslem – těží se chrom (jedno z prvních míst na světě), měď, železo, nikl, uhlí, asfalt (je zde nejstarší evropský důl), bauxit, nafta a zemní plyn. Většina obyvatel (nad padesát procent) ze zaměstnána v zemědělství. Pěstuje se pšenice, kukuřice, tabák, slunečnice, bavlna, ovoce (citrusy, réva, olivy) a zelenina (rajčata, paprika). Průmysl je hlavně energetický, chemický či potravinářský.
Politické zřízení
Od pádu tzv. komunismu je Albánie parlamentní republikou. Má jednokomorový parlament, který má 140 poslanců, 100 volí lidé přímo, 40 se vybírá ze stranických seznamů. Volby jsou jednou za 4 roky. Hlavou státu je prezident, kterého volí parlament (Lidové shromáždění) na pětileté volební období. Úřad může spravovat dvě období za sebou. Společně s premiérem (kterého jmenuje) vytváří zahraniční politiku a kontroluje armádu.