Články o zemi ‘Albánie’


Elbasan

Pondělí, 25 listopadu, 2013

Elbasan (nebo také Elbasani) leží nad řekou Shkumbin ve střední Albánii jihovýchodně od Tirany. Jedná se o důležité krajské průmyslové centrum. Dnes v něm žije více než sto třicet tisíc obyvatel a tím pádem se jedná o třetí největší město v zemi. Návštěvníka určitě zaujme zvláštní mix architektury dvacátého století a pozůstatků středověkého města.

(Pokračování textu…)

Skadar

Čtvrtek, 8 prosince, 2011

Albánské město Skadar (albánsky Shkoder či Shkodra a italsky Scutari) leží v severozápadní Albánii nad řekou Buna a Skadarským jezerem. Skadar má necelých devadesát tisíc obyvatel a je nejdůležitějším hospodářským a kulturním centrem v severní části Albánie.

(Pokračování textu…)

Butrint

Sobota, 29 října, 2011

Butrint je nevelká osada na jihu Albánie. Svými rozměry nikoho nezaujme, ale … je to jedna z nejcennějších památek v celé zemi. Zdejší archeologické vykopávky jsou od roku 1992 zapsány na seznam UNESCO. V roce 1997 byl sice Butrint ohrožen rabujícími bandami, ale Albánie na konec o něj zadbala a vyhlásila v roce 2002 Národní park Butrint.

(Pokračování textu…)

Durres (Drač)

Čtvrtek, 1 září, 2011

Durres (neboli také Drač) je albánské město ležící na pobřeží Jaderského moře přibližně 30 kilometrů od Tirany. Je druhým největším městem Albánie, a počet jeho obyvatel se odhaduje přibližně na 200 tisíc.

(Pokračování textu…)

Stručná historie Albánie

Sobota, 6 srpna, 2011

Území dnešní Albánie v období přibližně tisíc let před naším letopočtem osídlily různé indoevropské kmeny, podobně jako celý Balkánský poloostrov. V pátém století před naším letopočtem zde začaly vznikat různé ilyrské státečky, které byly v roce 168 p.n.l. začleněny do římského impéria. Později se stala součástí jeho východní části Byzance. Ta ale postupně slábla a na toto území přicházely různé kmeny – Gótové, Hunové, Bulhaři, Slovani a také sicilští Normani.

(Pokračování textu…)

Albánie obecně

Úterý, 2 srpna, 2011

Rozloha: 28 748 km2
Počet obyvtel: 3 200 000
Hustota zalidnění: 111/km2
Úřední jazyk: albánština
Národnost: albánci (95%), řekové (3%)
Náboženství: velké rozdíly podle zdrojů, pravděpodobně převažuje islám, poté katolické a ortodoxní křesťanství (ale celkový počet praktikujících libovolnou víru nepřekračuje polovinu obyvatelstva)
Nejvyšší vrchol:  Golem Korab 2754 m.n.m.
Hlavní město: Tirana
Státní zřízení: republika
Hymna: Himni i Flamurit (Hymna o vlajce)
Měna: Albánský lek
Časová zóna: Utc +1 (Pokračování textu…)