Články o zemi ‘Albánie’


Elbasan

Monday, November 25th, 2013

Elbasan (nebo také Elbasani) leží nad řekou Shkumbin ve střední Albánii jihovýchodně od Tirany. Jedná se o důležité krajské průmyslové centrum. Dnes v něm žije více než sto třicet tisíc obyvatel a tím pádem se jedná o třetí největší město v zemi. Návštěvníka určitě zaujme zvláštní mix architektury dvacátého století a pozůstatků středověkého města.

(more…)

Skadar

Thursday, December 8th, 2011

Albánské město Skadar (albánsky Shkoder či Shkodra a italsky Scutari) leží v severozápadní Albánii nad řekou Buna a Skadarským jezerem. Skadar má necelých devadesát tisíc obyvatel a je nejdůležitějším hospodářským a kulturním centrem v severní části Albánie.

(more…)

Butrint

Saturday, October 29th, 2011

Butrint je nevelká osada na jihu Albánie. Svými rozměry nikoho nezaujme, ale … je to jedna z nejcennějších památek v celé zemi. Zdejší archeologické vykopávky jsou od roku 1992 zapsány na seznam UNESCO. V roce 1997 byl sice Butrint ohrožen rabujícími bandami, ale Albánie na konec o něj zadbala a vyhlásila v roce 2002 Národní park Butrint.

(more…)

Durres (Drač)

Thursday, September 1st, 2011

Durres (neboli také Drač) je albánské město ležící na pobřeží Jaderského moře přibližně 30 kilometrů od Tirany. Je druhým největším městem Albánie, a počet jeho obyvatel se odhaduje přibližně na 200 tisíc.

(more…)

Stručná historie Albánie

Saturday, August 6th, 2011

Území dnešní Albánie v období přibližně tisíc let před naším letopočtem osídlily různé indoevropské kmeny, podobně jako celý Balkánský poloostrov. V pátém století před naším letopočtem zde začaly vznikat různé ilyrské státečky, které byly v roce 168 p.n.l. začleněny do římského impéria. Později se stala součástí jeho východní části Byzance. Ta ale postupně slábla a na toto území přicházely různé kmeny – Gótové, Hunové, Bulhaři, Slovani a také sicilští Normani.

(more…)

Albánie obecně

Tuesday, August 2nd, 2011

Rozloha: 28 748 km2
Počet obyvtel: 3 200 000
Hustota zalidnění: 111/km2
Úřední jazyk: albánština
Národnost: albánci (95%), řekové (3%)
Náboženství: velké rozdíly podle zdrojů, pravděpodobně převažuje islám, poté katolické a ortodoxní křesťanství (ale celkový počet praktikujících libovolnou víru nepřekračuje polovinu obyvatelstva)
Nejvyšší vrchol:  Golem Korab 2754 m.n.m.
Hlavní město: Tirana
Státní zřízení: republika
Hymna: Himni i Flamurit (Hymna o vlajce)
Měna: Albánský lek
Časová zóna: Utc +1 (more…)