Stručná historie Austrálie

První obyvatelé Austrálie, kterým se dnes říká Austrálci či Aboridžinci, se na kontinentu usídlili pravděpodobně před 40-60 000 lety. Osidlování probíhalo pravděpodobně…

První obyvatelé Austrálie, kterým se dnes říká Austrálci či Aboridžinci, se na kontinentu usídlili pravděpodobně před 40-60 000 lety. Osidlování probíhalo pravděpodobně v několika vlnách z Jihovýchodní Asie – tehdy díky nižším úrovním oceánu a pohybu zemské kůry byly tyto kontinenty téměř spojeny řadou ostrůvků. Nevytvořili žádnou civilizaci, až do příchodu Evropanů to byli lovci a sběrači.

Prvními evropskými objeviteli Austrálie byli Holanďané a souběžně s nimi kontinet objevili i Španělé, odehrálo se to v roce 1606. Nově objevená země se původně jmenovala Nové Holandsko, ale z důvodu velmi nehostinného vzhledu nebyla dlouhou dobu kolonizována a pouze bylo mapováno její pobřeží.

V roce 1770 na východní pobřeží Austrálie dorazil James Cook, který vytvořil pečlivé mapy, popsal rostlinnou říši a prohlásil část kontinentu součástí Británie – dal jí název Nový Jižní Wales. Anglie nejdříve využívala území Austrálie jako trestaneckou kolonii, první transport dorazil v roce 1788 a tehdy taky došlo k založení Sydney.  Trestanci byli přiváženi na kontinent osmdesát let, ale postupně nová území začala lákat i normální kolonizátory, protože ostrovy Británie začínaly trpět přelidněním a postupně vznikaly další nezávislé na sobě kolonie. Vlna přistěhovalců velmi zesílila v roce 1851 po objevu zlata. Rostoucí počet obyvatel měl ale negativní vliv na původní obyvatelstvo, to nemělo občanská práva a bylo vytlačováno na stále neúrodnější území (právo na půdu získalo až po rozhodnutí Nejvyššího soudu v roce 1992).

Na konci 90. let 19. století zesílily snahy o vznik federace kolonií, které se spojily, schválily ústavu a v roce 1901 a vytvořily Australský svaz, který získal statut britského dominia, také došlo k založení Canberry jakožto hlavního města svazu. V obou světových válkách Austrálie se silně angažovala, ale v druhé díky slabosti mateřské Británie se začala vázat i více na Spojené státy, pro které se stala jednou z důležitějších základen v jihozápadní části Tichého oceánu. V roce 1951 vznikl obranný svaz ANZUS – Austrálie, Nový Zéland a Spojené Státy. Austrálie se také začala angažovat ve větší hospodářské spolupráci v regionu, které vyvrcholilo v roce 1991 vznikem APEC – Asijsko-pacifického hospodářského společenství. Austrálie se velmi angažuje ve věcech stability regionu, pomáhá ve Východním Timoru na Šalamounových ostrovech či na Nové Guinei.


Komentáře

Jeden komentář: „Stručná historie Austrálie“

  1. anonym avatar
    anonym

    par veci tam chybi ale jinak dobry